Jesteś tutaj: Strona główna > Wiadomości
Smog w stolicy. Złożyli skargę do Komisji Europejskiej fot. Radio Kolor

2017-02-17

Smog w stolicy. Złożyli skargę do Komisji Europejskiej

Organizacje pozarządowe złożyły dziś skargę dotyczącą smogu do Komisji Europejskiej. Uważają, że rząd zaniedbuje działania, które miałyby poprawić jakość powietrza w kraju.

Akcja Demokracja wraz z Fundacją ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze oraz Greenpeace Polska połączyły siły w zbieraniu podpisów pod skargą do Komisji Europejskiej, którą dzisiaj złożyli w jej siedzibie. W związku z tym przekazano dziś 24 tysiące podpisów pod petycją w tej sprawie, w wielkiej kopercie, co jak zaznaczali skarżący, ma uniemożliwić jej przeoczenie. Chodzi o zaniedbania dotyczące poprawy jakości stanu powietrza w stolicy i reszcie kraju. Jak opisywał dziś Jan Mencwel ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, urzędnicy zamiast działać, przerzucają odpowiedzialność rozwiązania problemu.

Gdy piszemy do władz miasta słyszymy, że rozwiązania leżą po stronie rządu. Gdy piszemy do rządu, słyszymy, że to miasto powinno zająć się problemem powietrza w Warszawie. Problem smogu jest w tej chwili już tak poważnym problemem dla naszego zdrowia, życia i dla budżetu miasta, że nie możemy dłużej czekać. Każdy kolejny dzień zwłoki i przerzucania się odpowiedzialnością, to jest każdy kolejny mieszkaniec, który zachoruje – tłumaczy Jan Mencwel.

DZWIEK

Jeżeli Komisja Europejska uzna skargę aktywistów za uzasadnioną, może nałożyć wówczas kary finansowy na Polskę. Nie jest to jednak celem skarżących. Zależy im na tym, by pobudzić władze do działania i realnej walki ze smogiem.

Chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że polskie władze od wielu lat ignorują ten problem i to są zarówno władze samorządowe, jak i rząd. Polski rząd nic nie robi, a my oddychamy toksycznym powietrzem. Benzo(a)piren jest bardzo silnie rakotwórczy i szkodliwy dla naszych organizmów. My w Polsce nie chcemy oddychać za węgiel i zrobimy wszystko, żeby ta sytuacja się zmieniła – mówi Anna Ogniewska z Greenpeace Polska.  

DZWIEK

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej stężenie benzo(a)pirenu nie powinno przekraczać średnio w ciągu roku 1 nanograma na metr sześcienny, tym czasem w Polsce normy te przekraczane są prawie pięciokrotnie.

                             
                            fot. Radio Kolor

im