Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Patryk Jaki przedstawił projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Co w niej?

Dodano: 2017-10-11 16:37:27
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Według wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego duża ustawa reprywatyzacyjna ma skończyć ze zwrotem nieruchomości kuratorom, dalekim krewnym i osobom zmarłym. Dodatkowo nie będzie już zwrotów "w naturze", a jedynie w gotówce lub obligacjach skarbu państwa.

 

Koniec zwrotów w naturze - czyli całych kamienic albo gruntów, dawni własciciele odebranych nieruchomości dostaną rekompensatę - albo 20 procent wartości nieruchomości - będzie to wypłata gotówki, albo 25 procent, ale w obligacjach skarbowych - mówił na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, przedstawiając założenia dużej ustawy reprywatyzacyjnej.

Państwo polskie uznaje, że należy się zadośćuczynienie za własność znacjonalizowaną przez komunistów. Ale nie 1:1 - mówił. Zwrotów nie dostaną już kuratorzy, dalecy krewni, osoby zmarłe - teraz będzie to zakazane. Prawo do tego będą mieć tylko osoby z pierwszej linii plus małżonek - tłumaczył wiceminister. Wszystkie roszczenia, niezależnie od tego, czy są już w fazie rozpatrywania, czy dopiero będą zgłoszone, mają zostać wygaszone.

Na zgłoszenie roszczeń spadkobiercy mają mieć rok - od momentu kiedy ustawa wejdzie w życie. A według wcześniejszych zapowiedzi ministra - jest szansa, że Sejm przyjmie ją jeszcze w tym roku.

Wartość nieruchomości będzie obliczana na podstawie stanu z chwili przejęcia, ale według cen dzisiejszych - precyzował Kamil Zaradkiewicz, jeden z autorów ustawy.

KJ

Podziel się: