Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Gwara warszawska uhonorowana. Na Woli powstał skwer jej imienia

Dodano: 2017-10-12 16:22:06
fot. Radio Kolor
fot. Radio Kolor

Skwer Gwary Warszawskiej jest położony przy ulicy Młynarskiej, między dawnym "pedeciakiem" i dawnym Kinem W-Z. Powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Gwara Warszawska i mieszkańców dzielnicy.

Miejsce, w którym powstał skwer jest nieprzypadkowe - to właśnie na Woli mieścił się największy bazar przedwojennej Warszawy - Kercelak, gdzie rozwijał się język gwary warszawskiej. Na ul. Wolskiej urodził
się jej piewca, Stefan "Wiech" Wiechecki. Duże znaczenie przy wyborze lokalizacji miała powstańcza historia dzielnicy.

- To nasza historyczna powinność wobec tych mieszkańców Woli, którzy tym językiem się posługiwali. To co w czasie wojny stało się z Warszawą i jej mieszkańcami spowodowało, że ta gwara nie zachowała
się do dnia dzisiejszego. Chcemy tym skwerem przypomnieć, że stolica żyła tym językiem, że posługiwała się nim, był po prostu nasz - mówi Janusz Dziano ze Stowarzyszenia Gwara Warszawska. Stowarzyszenie dba o pamięć o dawnej mowie warszawskiej, organizuje warsztaty oraz historyczne spacery.

Sprzyjać działaniom przypominającym gwarę stolicy ma też rewitalizacja skweru. W tej sprawie odbyły się już konsultacje społeczne, w wyniku których powstała nowa koncepcja dla tego terenu. Prace w tym miejscu mają rozpocząć się w przyszłym roku.                                 

 

AG

         

Podziel się: