Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Pionierska operacja w warszawskim szpitalu!

Dodano: 2017-12-06 15:42:58
fot. Pixabay
fot. Pixabay

W Instytucie Matki i Dziecka wykonano operację wszczepienia endoprotezy kości ramiennej u 8-miesięcznej dziewczynki. U tak małego pacjenta tego typu zabieg przeprowadzono prawdopodobnie po raz pierwszy na świecie.

W poniedziałek lekarze przeprowadzili udany zabieg wycięcia rzadkiego nowotworu kości u dziecka. Niezwykłość zabiegu wynikała z wieku pacjenta - Hania ma zaledwie osiem miesięcy. Przez to nietypowe dla chirurgów były wymiary rekonstruowanego odcinka. Lokalizacja i charakter guza wymuszała wycięcie całej kości ramiennej. Została  wymieniona na endoprotezę wykonaną specjalnie dla Hani, dzięki czemu kończyna może zachować swoją funkcję.

- Na początku nie do końca wiedzieliśmy w jaki sposób pomóc naszej pacjentce. Dzięki konsultantom ze specjalistami z różnych dziedzin i wielu krajów udało się zaprojektować endoprotezę i podjąć decyzję o operacji. W Polsce i na świecie nie przeprowadza się tego typu zabiegów u tak małych dzieci - mówi doktor Bartosz Pachuta, starszy asystent z kliniki onkologii Instytutu Matki i Dziecka.

Dobę po operacji lekarze określają stan Hani jako "zaskakująco dobry" po tak rozległym i obciążającym zabiegu.

- Miejmy nadzieję, że nie będzie potrzeby wykonywać więcej tego typu operacji. Jednak przykład Hani pokazuje, że można myśleć o rekonstrukcjach w naprawdę trudnych sytuacjach medycznych i że rokują one pomyślnie - mówi Pachuta.

AG

Podziel się: