Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Smog Wars - w stolicy powstanie pierwszy film o smogu

Dodano: 2017-12-07 09:12:00
fot. Facebook (Smog Wars)
fot. Facebook (Smog Wars)

Obraz będzie dokumentował sezon grzewczy 2017/2018 w Warszawie. Choć zdjęcia ruszyły w październiku, autorzy zorganizowali zbiórkę crowdfoundingową, która pozwoli na ukończenie filmu. Premiera planowana jest pod koniec przyszłego roku.

Autorzy filmu podkreślają, że pomysł na jego stworzenie wziął się z chęci przybliżenia mieszkańcom stolicy problemu smogu w ciekawej formie. Film w dużej mierze adresowany jest do uczniów by rozpowszechniać edukację antysmogową.

- Jako społeczeństwo mamy sporo do zrobienia a film jest naszą odpowiedzią na niepełną edukację i niepełną świadomość- mówi Michał Konopa, producent filmu.

Do współpracy przy filmie zostało zaangażowanych wielu ekspertów, którzy odczuwają skutki zanieczyszczenia stolicy - między innymi lekarze. Pojawią się także antropolodzy, osoby duchowne czy chorzy cierpiący z powodu smogu. W film spontanicznie zaangażowali się mieszkańcy, którzy chcieli podzielić się swoimi historiami. Współpracę z ekipą filmową nawiązał także stołeczny ratusz. Spotkanie z twórcami odbył wiceprezydent Michał Olszewski.

Amerykański reżyser Jonathan Ramsey i producent zdecydowali się zrezygnować z wynagrodzenia, konieczne jest jednak opłacanie drogiego sprzętu oraz pozostałych członków ekipy. Z tego powodu zdecydowali się na organizację zbiórke crowdfoundingową. W ciągu kilku dni, z potrzebnych 100 tys. złotych udało się zebrać prawie 3. Akcję można wsprzeć tutaj.

- Poszukiwanie odpowiedniego tytułu trwało kilka tygodni. Smog Wars uznaliśmy za nawę bardzo chwytliwą, aluzyjną i bliską Warszawie. Do nazwy wystarczy dopisać dwie litery "AW" by uzyskać Smog Warsaw. Ta gra słów nie ma na celu oskarżania Warszawy o bycie miastem smogowym, ale zwrócenie uwagi na to, że problem smogu jest tu obecny - mówi Konopa.

AG

Podziel się: