Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Ustawa PiS: 100 milionów złotych na remont Cmentarza Żydowskiego

Dodano: 2017-12-07 11:06:43
fot. wikimedia
fot. wikimedia

Prywatna fundacja wyromontuje Cmentarz Żydowski na Woli - wczoraj Sejm w ekspresowym tempie przyjął ustawę w tej sprawie.

Ustawę, która budzi kontrowersje, bo zakłada, że 100 milionów złotych na remont cmentarza trafi do prywatnej Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, którą kieruje były działacz młodzieżówki PiS - o czym przypomina Gazeta Stołeczna.

Posłowie opozycji zaznaczają, że nie mieli nawet czasu przeczytać projektu ustawy i pytają, dlaczego jedna fundacja ma zająć się jednym cmentarzem żydowskim - podczas gdy w Polsce jest 1,4 tys. takich nekropolii.

- Jesteśmy, przekonani, że cel jest szczytny. Ale niezrozumiałe, że dostajemy ustawę ledwie kilka dni wcześniej. Mówimy o 100 mln zł! - mówiła Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Nowoczesnej.

PiS odpowiada, że cmentarz jest w fatalnym stanie i jego remont musi ruszyć jak najszybciej.

- Czytamy, że fundacja będzie wydawać 2 mln zł rocznie na renowację cmentarza. Dajemy pieniądze na 50 lat z góry, a nie mamy pewności, jak ta fundacja będzie gospodarować tymi środkami. Pewniejsze byłoby wpisanie stałych kwot do budżetu - mówił z sejmowej mównicy poseł Błażej Parda z Kukiz’15.

Na cmentarzu, który powstał w 1806 roku spoczywa około 350 tys. osób.

łj

Podziel się: