Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Kolorszop

Do Warszawy płynie barka z kontenerami. Żegluga wróci na Wisłę?

Dodano: 2017-04-21 10:38:40
fot. pomorskie.eu
fot. pomorskie.eu
Czy powrót transportu towarów Wisłą do stolicy jest możliwy? To ma wykazać specjalny pilotażowy rejs. Barka z kontenerami ma dotrzeć do stolicy za około tydzień. 
Żegluga śródlądowa na Wiśle rozkwitła w latach 70. Później z niej zrezygnowano, bo pogorszyły się warunki żeglugowe. Teraz jej powrót jest możliwy.

Z Gdańska do Warszawy płynie barka wypełniona kontenerami. Na tak płytkiej i nieuregulowanej rzece to nie jest częsty widok. Kontenery nie są jednak wypełnione towarem, bo to rejs promocyjny. Chodzi o to, żeby sprawdzić, czy po 40 latach powrót 
żeglugi śródlądowej na Wisłę jest możliwy. Oznacza to tyle, że transport towarów mógłby odbywać się nie tylko drogą lądową. Barka do stolicy ma dotrzeć za około tydzień. 

Władze kilku województw, które zorganizowały rejs pilotażowy podkreślają, że żegluga śródlądowa jest bardziej ekonomiczna i ekologiczna od lądowej, ale też bezpieczniejsza. Poza tym, koszt transportu towarów jest nawet czterokrotnie niższy od wykonywanego drogą lądową na ciężarówkach, a także dwukrotnie tańszy od kolejowego.

Jednak powrót żeglugi na Wisłę to wciąż odległa perspektywa, bo taka operacja może pochłonąć około 30 miliardów złotych.
 
łj

Podziel się: