Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Tysiące danych wyciekło z ratusza. Podejrzany? Praktykant

Dodano: 2017-04-21 13:46:02
fot. Wikimedia
fot. Wikimedia
Jak poinformowała dziś „Rzeczpospolita”, praktykant mógł wynieść z ratusza dane dotyczące tysięcy warszawskich nieruchomości. Pobranie informacji odbyło się bezprawnie.
Zdzisław B. usłyszał zarzuty nielegalnego uzyskania informacji, co miało miejsce w stołecznym ratuszu. Oskarżony miał między innymi pobrać wpisy z ksiąg i dane o właścicielach dotyczące ponad 47 tys. nieruchomości z niemal całej Warszawy. Praktyki, podczas których stażysta miał się dopuścić czynu odbywały się w 2015 roku w Biurze Geodezji i Katastru.

Mimo, że podejrzany nie był pracownikiem, to otrzymał hasło i login umożliwiający dostęp do systemu informatycznego ISEG 2000. Jest to baza wiedzy o warszawskich gruntach, którą wykorzystał praktykant i za jej pomocą wyszukał dane.

Podmiotem jego zainteresowań były głównie wypisy, ale zdarzały się także wyrysy, zawiadomienia o zmianie, wypisy dla nieruchomości z niezamkniętą stroną prawną, wypisy zawierające informacje przedmiotowe o budynku – mówi dla gazety Michał Dziekański, rzecznik prokuratury. 

Zdaniem ratusza, oskarżony dostał uprawnienia do systemu, ponieważ zakres jego obowiązków podczas praktyk wskazywał na taką potrzebę. Była to m.in. pomoc przy realizacji spraw dotyczących bieżącej aktualizacji ewidencji gruntów i budynków, a także kompletowanie materiałów dowodowych.

 

mm

Podziel się: