Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Dekomunizacja nazw stołecznych ulic. Ruszyły konsultacje społeczne

Dodano: 2017-06-16 16:58:33
fot. Google.maps
fot. Google.maps

Już od dzisiaj wszyscy Warszawiacy mogą wyrazić opinię na temat dekomunizacji stołecznych ulic. Zmianie poddanych ma zostać 12 nazw.

Decyzję o przeprowadzeniu konsultacji społecznych podjęli radni. Mają one pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji o ewentualnym nadaniu nowych nazw ulicom. Zgodnie z ustawą przyjętą przez Sejm, radni mają na to czas do początku września. Jeśli Rada Warszawy nie zdecyduje się na żadne zmiany, weźmie się za to wojewoda Zdzisław Sipiera.

Proces zmiany nazw ciągnie za sobą konsekwencje finansowe. Ratusz obliczył, że jeśli dojdzie do dekomunizacji 12 wskazanych ulic, urzędy dzielnic będą musiały wyrobić ponad 9,9 tys. praw jazdy i ponad 10 tys. dowodów rejestracyjnych pojazdów. Ich właściciele za to nie zapłacą, ale koszty poniesie miasto – odpowiednio 555 tys. i 311 tys. zł. Ucierpią również przedsiębiorcy, Zarząd Dróg Miejskich, oraz Zarząd Transportu Miejskiego.

Opinię w sprawie można wyrazić w internecie na stronie urzędu miasta albo na formularzu dostępnym w wydziałach obsługi mieszkańców dzielnic, w których znajdują się ulice wybrane do dekomunizacji.

Przypomnijmy, chodzi o następujące ulice: Juliana Bruna, Heleny Kozłowskiej, Zygmunta Modzelewskiego i Wincentego Rzymowskiego, Józefa Ciszewskiego i Związku Walki Młodych, Jana Kędzierskiego i Wacława Szadkowskiego, Anastazego Kowalczyka, Gustawa Reichera, Lucjana Rudnickiego i Jana Szałka.

Na stronie urzędu miasta zamieszczono biografie obecnych patronów 12 ulic. Znajduje się tam też terminarz spotkań informacyjnych dla mieszkańców. Konsultacje potrwają do 31 lipca.

Podziel się: