Włącz radio

Słuchaj nas na 103 FM

Zadzwoń do studia: 222 562 562

Napisz do nas

Włącz radio

Tysiące ludzi przed Sejmem, pałacem i sądem. Protesty przeciwko zmianom w sądownictwie.

Dodano: 2017-07-17 08:40:01

Uczestnicy protestowali z flagami i świecami. Odśpiewano hymn Polski. Brało udział kilkanaście tysięcy demonstrantów.

Z flagami Polski i Unii Europejskiej protestowano przed Sejmem. W tle widoczne były też flagi partii Nowoczesna. Demonstrację zorganizowały partie i środowiska opozycyjne, m.in. Nowoczesna, Komitet Obrony Demokracji, Platforma Obywatelska, Obywatele RP, Partia Razem. Nie zgadzają się oni z projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Sejm ma zacząć pracę nad projektem ustawy we wtorek. Zapowiedzieli, że nie rozwiążą zgromadzenia do tego czasu.


Przed Sejmem przemawiali m. in. liderzy KOD Krzysztof Łoziński, PO Grzegorz Schetyna, Ryszard Petru z Nowoczesnej. Usłyszeć można było również Władysława Frasyniuka, a także 90 letnią Wandę Traczyk-Stawska, żołnierkę Armii Krajowej. Apelowała słowami „Pozwólcie nam spokojnie odchodzić, jesteśmy przerażeni. (…) Nie ma nienawiści, zemsty, jest działanie, które jest mądre i pozwoli czuć całemu narodowi godność. Walczcie, ale bez broni”.


Policja podała, że w zgromadzeniu brało udział ponad 4,5 tysiąca uczestników. Natomiast Bartosz Milczarczyk ze stołecznego ratusza poinformował, że przed Sejmem brało udział ponad 10 tysięcy osób.


Po godzinie 19:00 kilkadziesiąt osób przeszło przed Pałac Prezydencki. Zgromadzonych od pałacu oddzielała policja. Zgromadzenie rozeszło się po około godzinie.


Organizatorzy chcieli, aby na placu Krasińskich był czas zadumy i spokoju. Przy muzyce Fryderyka Chopina plac zapełniał się ludźmi. Uczestnicy zapalili świece. W akcji "łańcuch światła" świece paliły się również w Szczecinie, Poznaniu i Gdańsku. Ratusz podaje, że przed Sądem Najwyższym brało udział około 17 tysięcy osób. Na koniec odśpiewano hymn.


Policja informuje, że nie było groźnych incydentów i nie było żadnych zatrzymań.

ak

Podziel się: