„Mazowsze” nie ogranicza się do tradycyjnych utworów ludowych. W ich repertuarze znajdują się zarówno polskie kolędy, pieśni patriotyczne, muzyka sakralna, jak i utwory wielkich światowych kompozytorów. Grupa ma na swoim koncie udział w ważnych wydarzeniach państwowych i religijnych, często prezentując także muzykę liturgiczną i pieśni kościelne.
Obecnie zespół liczy 170 artystów, w tym chór, balet i orkiestrę, oraz około 140 pracowników obsługi i administracji. Rocznie „Mazowsze” daje 150-180 koncertów. Dyrektorem jest Jacek Boniecki, a kierownictwo nad poszczególnymi sekcjami sprawują Zofia Czechlewska (balet), Mirosław Ziomek (chór) i Rafał Piłasiewicz (orkiestra).
W ciągu swojej historii zespół osiągnął imponujące liczby: blisko 10 tysięcy koncertów, ponad 1300 występów w Warszawie, ponad 30 milionów widzów, 286 zagranicznych tras koncertowych, występy w 51 krajach i blisko 300 polskich miejscowościach, ponad 1500 kostiumów scenicznych, reprezentacja 42 regionów etnograficznych Polski, a każdy koncert to transport 20 ton bagażu.
Jerzy Waldorff, wybitny krytyk muzyczny, określił „Mazowsze” mianem perły w koronie Rzeczypospolitej.
Aktualnie zespół można podziwiać podczas cyklicznie wystawianego widowiska pt. „Betlejem Polskie” w sali widowiskowo-koncertowej w Otrębusach.