79. rocznica Powstania Warszawskiego: Wisłą przepłynie uroczysty rejs, by oddać hołd powstańcom

fot. Dzielnica Wisła

Wisła jest kawałkiem naszej historii i to bardzo dużym kawałkiem, również historii Powstania Warszawskiego. To była rzeka graniczna w trakcie Powstania, rzeka o znaczeniu ściśle strategicznym. I rzeka, nad którą rozegrały się po prostu ludzkie losy. Tam się rozstrzygnęło bardzo wiele nad tą rzeką. A myśmy troszkę o tym zapomnieli. Trochę ta Wisła przepłynęła sobie bokiem w tej historii i my właśnie jako środowiska prowiślane chcemy wydobyć tę historię. Chcemy ludziom przypomnieć, jaka była rola Wisły w Powstaniu, ale też chcemy pamiętać o tym, jakie losy spotkały ludzi bezpośrednio związanych z tą rzeką i nad tą rzeką – mówi Robert Jankowski z fundacji Rok Rzeki Wisły, która jest organizatorem rejsu. 

Fundacja Rok Rzeki Wisły co roku organizuje uroczysty rejs z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego. Już dziś o 15:30 z wysokości plaży Rusałka i Bulwaru Karskiego na rzekę wyruszą wiślane jednostki różnego typu. Do stolicy przypłyną również statki z Sandomierza, Torunia, Czerwińska, Modlina i znad Bugu.

15:30 pada sygnał z łodzi wiodącej, w tym roku to Dar Mazowsza. Na skutek tego łodzie zaczynają się poruszać stopniowo spokojnym ruchem w górę rzeki. Dopływają kolejne jednostki, dopływają mniejsze jednostki beznapędowe, czyli na przykład mniejsze łodzie, kajaki, supy. Wszyscy spotykamy się o godzinie 17:00 w pobliżu miejsca, gdzie został zatopiony statek Bajka. To takie nasze historyczne kultowe miejsce. To statek, który w trakcie wojny był redutą obrony i jednocześnie takim przyczółkiem wiślanym. I tam się odbywa minuta ciszy. Po minucie ciszy na rzece rozlegają się głosy muzyki Ave Maria dla tych, którzy w Wiśle i tych, którzy na Wiśle – mówi Robert Jankowski z fundacji Rok Rzeki Wisły. 

Po minucie ciszy uczestnicy udadzą się na uroczystości w Porcie Czerniakowskim. W rejsie może wziąć każda osoba, która posiada łódź lub inny wodny środek transportu. 

Zaproszenie jest aktualne dla każdego i w każdej chwili, można w każdej chwili dołączyć do naszego rejsu, można wynająć łódkę, można też znaleźć łódkę na stronie rokwisly.pl. Znajduje się tam lista łodzi, które zaoferowały miejsca dla pasażerów. Jeżeli jest się armatorem, to jak najbardziej zapraszamy również własną jednostką na rzece. I są zasady przebywania na rzece, które określamy też na naszej stronie rokwisly.pl mówi Robert Jankowski z fundacji Rok Rzeki Wisły. 

Osoby, które nie będą mogły wziąć udział w rejsie, mogą pojawić się na brzegu Wisły, by podziwiać minutę ciszy. Najlepiej uroczystość będzie widać na wysokości nowoczesnego budynku WTW powyżej mostu Poniatowskiego.

Plan wydarzenia: 

• 15:30-15:45 Jednostki gromadzą się na rzece na wysokości Podzamcza (Bulwar Karskiego) oraz Praskiej Plaży Miejskiej (plaża przy ZOO), oczekują na sygnał komandora rejsu
• 15:45 Rejs ‚Wisła, godzina „W”‚ rusza z wysokości Podzamcza
• 16:00 wysokość Mostu Śląsko-Dąbrowskiego
• 16:20 wysokość M. Świętokrzyskiego
• 16:30 wysokość M. Kolejowego
• 16:45 wysokość M. Poniatowskiego
• 17:00 GODZINA „W” – Bulwar Flotylli Wiślanej, miejsce zatopienia statku „Bajka”.
• 17:00-17:15 Jednostki stają w nurcie. Minuta ciszy. Wieniec w nurt Wisły. Na sygnał komandora Rejs rusza dalej do wysokości Portu Czerniakowskiego
• 17:15 Rozformowanie Rejsu na wysokości Plaży 511
• od 17:30 spotkanie uczestników i warszawiaków w Porcie Czerniakowskim.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.