Na starcie maratonu staną uczestnicy, których zadaniem będzie wykonanie ośmiu zdjęć w ciągu ośmiu godzin. Zdjęcia muszą ilustrować osiem nieznanych wcześniej fotografom tematów, a dodatkowa trudność to brak możliwości edycji zdjęć po ich wykonaniu. Fotografowie podejmujący to wyzwanie mogą zapisać się przez stronę www.warszawskimaratonfotograficzny.pl. Na zwycięzców czeka 11 ciekawych nagród, a wszyscy uczestnicy mogą wziąć udział w finałowej gali, która odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki.
Idea fotomaratonu jest znana na całym świecie – podobne imprezy odbywają się m.in. w Berlinie, Sztokholmie, Mediolanie, ale także w bardziej odległych zakątkach globu: w Szanghaju, Sri Lance czy Filipinach. Pierwszy maraton fotograficzny w Polsce został zainicjowany przez kawiarnie Green Caffè Nero i co roku przyciąga dziesiątki zapalonych fotografów. Od zeszłej edycji zdjęcia można również zrobić telefonem, więc nie jest to impreza zarezerwowana wyłącznie dla profesjonalistów z bogatym doświadczeniem i drogim sprzętem. Co ciekawe, wśród zwycięzców są także zupełni nowicjusze.
– W Green Caffè Nero od lat angażujemy się w wiele inicjatyw kulturalnych, staramy się aktywnie tworzyć tkankę miejską, a Warszawski Maraton Fotograficzny jest naszym sztandarowym projektem miastotwórczym. W poprzedniej edycji wzięło udział ponad 400 uczestników, liczymy, że w tym roku pobijemy ubiegłoroczny rekord. Co roku otrzymujemy mnóstwo pozytywnych komentarzy od uczestników, który przeżywają wielkie emocje i dają z siebie 100% kreatywności tworząc serię 8 zdjęć. – mówi Ewelina Karpińska, szefowa marki i marketingu w Green Caffè Nero.
Zawodnicy biorący udział w imprezie na początku otrzymują pierwsze 4 tematy, a po 3 godzinach mogą odebrać w środkowym punkcie maratonu kolejne cztery. Zdjęcia muszą być zrobione w kolejności zadanych tematów i powinny tworzyć spójną całość. Chociaż dozwolone są wszystkie pomoce, z których fotograf może skorzystać przed zrobieniem zdjęcia (lampy, statywy, filtry itp.), to po naciśnięciu migawki nie ma możliwości ingerencji w zdjęcie. Wszystkie osiem zdjęć musi powstać przed upływem ośmiu godzin, a cała seria jest zgrywana na mecie maratonu – jej miejsce nie jest znane uczestnikom z wyprzedzeniem.
Wszystkie zdjęcia są sprawdzane przez specjalne oprogramowanie, czy nie zostały poddane jakiejkolwiek obróbce. Jeśli spełniają wymogi, trafiają do jury. Jurorzy wybierają 8 zwycięzców każdej kategorii oraz laureatów 1, 2 i 3 nagrody za serię ośmiu zdjęć. Minimalna wartość każdej nagrody to 1000 złotych. Do wygrania są m.in. nagroda pieniężna, vouchery na sprzęt fotograficzny, bilety do teatru, czy pobyty w hotelu. Jury konkursu składa się z wielu znanych fotografów i ludzi kultury, a wśród nich są m.in.: Marek Grygiel, Filip Siemaszko, Beata Łyżwa-Sokół.
Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie www.warszawskimaratonfotograficzny.pl, tam również można znaleźć zdjęcia z przebiegu poprzednich edycji, prace konkursowe czy reportaż z gali finałowej.