84. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Możliwe utrudniania w Warszawie

84. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Możliwe utrudniania w Warszawie

1 września, rocznica wybuchu II wojny światowej, to czas refleksji nad bohaterskimi losami Obrońców Ojczyzny 1939 roku oraz wszystkich, którzy walczyli o wolność Polski podczas II wojny światowej. W tym roku, uroczyste obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej organizowane są przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a Warszawa staje się miejscem wspólnego hołdu dla tych wyjątkowych bohaterów.

Rocznica ta przypomina nam o niezwykłej odwadze, poświęceniu i heroizmie tych, którzy bronili naszej Ojczyzny w 1939 roku oraz tych, którzy kontynuowali walkę o wolność Polski podczas wojny światowej. To dzień, w którym składamy hołd ich pamięci i oddajemy szacunek ich bohaterstwu.

Kwiaty na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Obchody rozpoczną się o godzinie 15:00 od uroczystego złożenia kwiatów w kwaterze Żołnierzy Września 1939 roku oraz na grobach ich dowódców na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. To symboliczne gesty oddania hołdu i pamięci dla tych, którzy stanęli w obronie Polski w jednym z najtrudniejszych momentów naszej historii.

Wyróżnienia dla Wybitnych Działaczy

Na placu Piłsudskiego, podczas uroczystości, weźmie udział minister Jan Józef Kasprzyk, który wręczy medale nadane przez Prezydenta RP oraz uhonoruje medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o walkach narodu polskiego o Niepodległość. Nie zabraknie także wręczenia medali „Reipublicae Memoriae Meritum”. To wyjątkowy moment, w którym Wybitni Działacze zostaną docenieni za ich wkład w zachowanie pamięci o naszych bohaterach.

Uroczyste Przekazanie Sztandaru

Niezwykle ważnym punktem tegorocznych obchodów będzie uroczyste przekazanie sztandaru 3. Pułku Strzelców Polskich I Korpusu Polskiego w Rosji do Muzeum Wojska Polskiego. To gest, który podkreśla znaczenie dziedzictwa bojowego dla naszej narodowej historii.

Hołd Grobu Nieznanego Żołnierza

Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP zakończy się ceremonią złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. To moment, w którym skupiamy się na wspólnym hołdzie tym, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Kwiaty ku Czci Cywilnych Ofiar II Wojny Światowej

Tuż przed uroczystościami na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego zostaną złożone kwiaty przed tablicą ku czci Cywilnych Ofiar II Wojny Światowej. To ważny gest pamięci dla wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku wojennych cierpień.

Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest corocznie 1 września, upamiętniając bohaterskie czyny tych, którzy walczyli o wolność Polski. Obecna nazwa święta – „Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” obowiązuje od 2014 roku. To czas, w którym składamy hołd i wdzięczność naszym bohaterom za ich niezłomność i ofiarność w obronie Ojczyzny.

Jak dojechać na Plac Piłsudskiego? 

Autobusy: 111, 116, 180, 222, 503 lub 518, które przejeżdżają w pobliżu Placu Piłsudskiego.

Kolej: Linia R60 kolei również jest opcją dojazdu

Metro: linia M1 i M2 wówczas można wysiąść na stacji Metro Świętokrzyska

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.