Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) dokonała zatrzymania trzech mężczyzn podejrzanych o dokonywanie podpaleń w różnych częściach Polski. Wśród zatrzymanych jest obywatel Polski oraz dwóch obywateli Białorusi. 27 maja br., na terenie Warszawy, Pruszkowa oraz woj. pomorskiego, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali trzech mężczyzn – obywatela Polski oraz dwóch obywateli Białorusi – podejrzewanych o dokonywanie podpaleń obiektów w różnych częściach kraju – poinformowała w komunikacie ABW.
Według informacji przekazanych przez ABW, zatrzymania te są częścią śledztwa dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej, której zadaniem było dokonywanie sabotażu na zlecenie rosyjskich służb specjalnych. W styczniu br. ABW zatrzymała obywatela Ukrainy, który czynił przygotowania do podpaleń obiektów na terenie Wrocławia. W toku przeprowadzonych czynności procesowych ujawniono i zabezpieczono m.in. przedmioty mogące służyć do realizacji kolejnych tego typu działań sabotażowych – przekazała ABW.
Prokuratura Krajowa poinformowała, że zatrzymani usłyszeli zarzuty za działalność na rzecz obcego wywiadu. Zostali aresztowani na trzy miesiące. Mieli podejmować działania dywersyjne i sabotażowe. Na polecenie prokuratora dolnośląskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali trzy osoby w śledztwie dotyczącym prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu. Wśród zatrzymanych jest jeden obywatel RP oraz dwóch obywateli Białorusi – poinformowała Prokuratura Krajowa.
Zatrzymani, Kamil K., Andrei B. oraz Stepan K., usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz działalności na rzecz obcego wywiadu, w tym podejmowania działań dywersyjnych i sabotażowych.
Art. 258 par. 1. Kto bierze udział w zorganizowanej grupie albo związku mającym na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Art. 130 par. 7 Kto, biorąc udział w działalności obcego wywiadu albo działając na jego rzecz, dokonuje dywersji, sabotażu lub dopuszcza się przestępstwa o charakterze terrorystycznym, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10 albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
Ze względu na grożące im surowe kary oraz obawę matactwa, sąd zdecydował o zastosowaniu wobec podejrzanych tymczasowego aresztowania. Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa, ucieczki, ukrycia się podejrzanych oraz grożącą im surową karę prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił stanowisko prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec trzech podejrzanych – poinformowała PK.
Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności nawet dożywotnio.