Wydarzyło się coś ważnego?

Aplikacja, która wskaże zacienioną trasę spacerową po Warszawie? Radna proponuje nietypowe lekarstwo na upały

fot. Radio Kolor

Sylwia Mróz wyszła z inicjatywą, która miałaby pomóc warszawiakom w przemieszczaniu się po mieście w trakcie upałów, a także zaproponować im zacienioną trasę na relaksujący spacer. Radna jako przykład podała hiszpańską Barcelonę, gdzie funkcjonuje aplikacja „Cool walks”. 

Wspomniana aplikacja oferuje trzy możliwości: drogę najkrótszą, drogę zoptymalizowaną pod względem cienia oraz „szklak wampirzy”, który pozwala całkowicie uniknąć słońca. Wskazuje także miejsca, gdzie można znaleźć fontanny z wodą pitną lub odpocząć — napisała radna.

Radna chciałaby, by podobne rozwiązanie zaczęła wdrażać również Warszawa, zaczynając od jej dzielnicy, czyli Ochoty. Zaproponowała, by aplikację wdrożyć tam pilotażowo. 

Zdaję sobie sprawę, jakie to ogromne wyzwanie dla miasta, ponieważ wymaga zgromadzenia ogromnej liczby szczegółów topograficznych oraz uwzględnienia zmieniającego się z godziny na godzinę położenia Słońca. Te same ulice, które są już dobrze opisane z punktu widzenia kierowców, należało teraz dokładnie przeanalizować pod kątem chodników. W niektórych miejscach należało dodać przejścia i skróty, które nie istnieją na zwykłych mapach — napisała w piśmie radna.

Radna zwrócił uwagę, że niektóre działania prowadzone przez miasto mogłyby pomóc w realizacji tego przedsięwzięcia. 

W miarę, jak miasto mapuje drzewa, danych tego rodzaju jest jednak coraz więcej i może podobne aplikację rozszerzyć na kolejne dzielnice — zaznaczyła w piśmie.

Ratusz Ochoty odpowiedział na propozycję radnej 

Urzędnicy z Ochoty zaproponowali radnej, by ze swoim pomysłem zgłosiła się do programu „Strategia #Warszawa2030”, który ma na celu polepszenie jakości życia mieszkańców. 

Projekt ma na celu zapewnienie wysokiej jakości życia obecnym i przyszłym mieszkańcom, a przyjęte programy wskazują konkretne rozwiązania i zadania do wykonania, w tym wprowadzenie różnorodnych aplikacji odpowiadających na potrzeby mieszkańców — napisali w odpowiedzi przedstawiciele ratusza. 

Miasto pracuje już nad podobnym projektem? 

Urzędnicy podkreślili też, że miasto podejmuje już działania, które mają na celu opracowania mapy dostępności pieszej i jej stałą aktualizację. Tym zadaniem zajmują się biura architektury i planowania przestrzennego oraz geodezji.

Projekt ma na celu zapewnienie wysokiej jakości życia obecnym i przyszłym mieszkańcom, a przyjęte programy wskazują konkretne rozwiązania i zadania do wykonania, w tym wprowadzenie różnorodnych aplikacji odpowiadających na potrzeby mieszkańców — napisali w odpowiedzi urzędnicy.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.