Wiadomości - Marcin Walter
[TYLKO W RADIU KOLOR] Polska Akademia Nauk chce sprzedać willę Pniewskiego. Co dalej z Muzeum Ziemi?
Polska Akademia Nauk rozważa sprzedaż działki, na której mieści się Muzeum Ziemi - dowiedziało się Radio Kolor. To teren przy alei Na Skarpie na tyłach Sejmu. Kompleks muzealny składa się pałacyku i willi warszawskiego architekta Bohdana Pniewskiego. Budynki wymagają generalnego remontu, a Akademia nie ma potrzebnych na to 80 mln złotych - powiedział Radiu Kolor prezes PAN, prof. Marek Konarzewski. Zapewnił, że szuka dla Muzeum Ziemi innej siedziby w Warszawie. Niewykluczone, że będzie to teren przy Stadionie Narodowym, na którym Ministerstwo Kultury planuje budowę kompleksu muzealnego.
Przed rokiem ruszyliśmy na pomoc Ukrainkom i Ukraińcom. To było niezwykłe doświadczenie, zmieniło nas wszystkich i Warszawę - wspomina wiceprezydentka Aldona Machnowska Góra
W ciągu 12 miesięcy od napaści Rosji na Ukrainę przez Warszawę przejechał ponad milion ludzi. To tak, jakby populacja stolicy zwiększyła się o połowę. W pierwszych tygodniach wojny na warszawskich dworcach, w miejscach pobytowych oraz domach i mieszkaniach warszawiaków i warszawianek mieszkało 350 tysięcy Ukrainek i Ukraińców. Po pomoc każdego dnia zgłaszało się nawet 40 tysięcy osób. I choć oficjalnie byli uchodźcami i uchodźczyniami, w Warszawie najczęściej nazywaliśmy i nazywamy ich naszymi gośćmi oraz sąsiadami i sąsiadkami. Czasami więzi zacieśniły się tak mocno, że niektórzy mówią: zostaliśmy się rodziną. Tak stało się w przypadku wiceprezydentki Warszawy Aldony Machnowskiej-Góry. W rozmowie z Radiem Kolorem wspomina pierwsze dni wojny, mobilizację mieszkańców i mieszkanek Warszawy oraz pracę Ratusza, gdy w ciągu kilku dni jej koledzy i koleżanki organizowali to, co zwykle, zgodnie z procedurami, zajęłoby pewnie wiele tygodni czy miesięcy.
Dwa tysiące wakatów w stołecznej policji. Najgorzej na Mokotowie, Pradze Północ i Pradze Południe
Komendant Stołeczny Policji musi stawić czoła trudnej sytuacji: w warszawskiej policji coraz więcej wakatów. W całym stołecznym garnizonie brakuje niemal 2 tysięcy funkcjonariuszy - mówi Radiu Kolor dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Michał Domaradzki. Najgorzej jest na Mokotowie, Pradze Północ i Pradze Południe. Taka informacja płynie po corocznej odprawie na temat bezpieczeństwa w stolicy, która w piątek odbyła się w Piasecznie.
Kubuś Puchatek pierwszą premierą w TR Warszawa - ogłasza nowa dyrektorka. Jarzyna nie będzie tam reżyserował spektakli
Spektaklem dla dzieci rozpocznie swoją pracę dyrektorską w TR Warszawa Anna Rochowska. Będzie to “Kubuś Puchatek” w reżyserii Katarzyny Minkowskiej. W poniedziałek wygrała konkurs rozpisany po trwającym wiele miesięcy konflikcie między dotychczasową dyrekcją teatru a zespołem przez co z TR Warszawa odeszło kilkadziesiąt osób, w tym aktorzy i aktorki. A także sama Rochowska, która w TR Warszawa pracowała od 1996 roku. W pierwszym po zwycięskim konkursie wywiadzie radiowym nowa dyrektorka opowiada Radiu Kolor o przyczynach swojego odejścia z teatru, o planach na repertuar, o tym jak chce na nowo zbudować zespół, a także czy zamierza współpracować z Grzegorzem Jarzyną, dotychczasowym dyrektorem artystycznym TR Warszawa, jako reżyserem.
Subotnik na Kabatach i Bielanach
Ukraińcy i Ukrainki, dla których Warszawa stała się tymczasowym domem, w ramach podziękowania za otrzymaną pomoc chcą posprzątać dwa warszawskie lasy: Kabacki i Bielański. Umówili się już na sobotnie przedpołudnie - start akcji o 11:00.