Cała prawda o elektrolitach w wodzie pitnej

Elektrolity w tabletkach i co musisz o nich wiedzieć

Stężenie elektrolitów w napojach nie jest uniwersalne. Niektóre marki dodają znaczną ilość minerałów wraz z węglowodanami, podczas gdy większość rozpuszcza tylko śladowe ilości w celach marketingowych. Na rynku są dostępne również elektrolity bez cukru w postaci tabletek musujących. W tym artykule omówimy potencjalne korzyści płynące z wody wzbogaconej elektrolitami, a także powszechne mity na jej temat.

Czym jest woda elektrolitowa?

Elektrolity to minerały, które przewodzą energię po rozpuszczeniu w wodzie. Są one rozprowadzane w organizmie i tym samym wspomagają ważne funkcje życiowe. Tak więc woda elektrolitowa to napój zawierający wystarczająca dawkę minerałów, aby usprawnić przewodzenie impulsów nerwowych. Dzięki temu można opanować skurcze mięśni (w tym serca!), wyregulować poziom ciśnienia krwi, czy utrzymać prawidłowe pH krwi.

Najbardziej typowe elektrolity rozpuszczalne w wodzie to sód, chlorek, potas, magnez i wapń. Wody w sklepach są często wzbogacone o te minerały. Na butelce znajdują się oznaczenia. Jednak to wcale nie znaczy, że jest to woda elektrolitowa. Chodzi tu bardziej o chwyt marketingowy, niż prozdrowotne właściwości elektrolitów, których stężenie jest zazwyczaj niewystarczające. W gruncie rzeczy woda z kranu również zawiera elektrolity. Średnio 1 litr zawiera 2–3% dziennego spożycia sodu, wapnia i magnezu. To oczywiście za mało, aby mówić o wspieraniu prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Prawdziwa woda elektrolitowa ma wyraźny smak, a czasem i kolor. To naturalny wpływ minerałów. Warto mieć na uwadze, że popularne napoje dla sportowców mogą zawierać barwniki, aby uzyskać taki efekt. Skład minerałów zaś jest niewiele wyższy niż w przypadku innych płynów. De facto tylko niektóre produkty mogą realnie wpłynąć na wzrost poziomu elektrolitów w organizmie. Dlatego trenerzy personalni często odradzają kupowania tych najczęściej reklamowanych. Wielu z nich sugeruje za to tabletki musujące z elektrolitami. Ceny są do sprawdzenia tutaj: twojcel.to/elektrolity.

Zalety elektrolitów w tabletkach

Chodzi przede wszystkim o kontrolę. Każda tabletka zawiera znacznie więcej minerałów niż standardowa butelka napoju ze sklepu. Nie wprowadza przy tym cukru ani innych wzmacniaczy. Dzięki temu dużo łatwiej uzupełnić niedobór elektrolitów po sesji intensywnego wysiłku fizycznego. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że to jest cały czas suplementacja. Powinna iść w parze ze zróżnicowaną dietą. Niemniej rozpuszczalne tabletki z elektrolitami dają pewność, że w szklance wody jest stosowna dawka minerałów.

Nie bez znaczenia jest również wygoda. Opakowanie tabletek musujących zmieści się niemalże wszędzie. Tak naprawdę pojedyncze sztuki można sobie schować do woreczka i mieć przy sobie w czasie popołudniowego biegania, dajmy na to. Później wystarczy w kawiarni zamówić szklankę wody z cytryną i włożyć do niej tabletkę. Po chwili gazowana woda mineralna jest już gotowa i można uzupełniać elektrolity, które opuszczają ciało wraz z potem. Tak więc im mocniej się ktoś poci, tym zasadniejsze jest dla niego kontrolowane minimalizowanie strat.

I można to zrobić niskim kosztem. Jedna butelka napoju dla aktywnych fizycznie nie jest najtańsza, a zawiera dość ograniczoną ilość minerałów. Natomiast suplementy diety z elektrolitami w postaci tabletek musujących mogą zawierać nawet 20 sztuk w opakowaniu za mniej niż 15 zł. Nie trzeba być mistrzem matematyki, aby dostrzec tu oszczędność. Co równie istotne, opakowanie wystarcza na dłuższy czas, ponieważ tabletki nie psują się w takim stopniu jak płyny po otwarciu. Oznacza to, że przerwa w treningach może być względnie długa bez konieczności kupowania nowego produktu.

Wpływ na wydajność ćwiczeń

Wiemy już, że elektrolity w tabletkach to lepszy wybór w porównaniu z tzw. gotowcami. Wiemy też, że wspomagają uzupełnianie składników mineralnych, co wpływa na zdrowie. Ale czy takie suplementy zwiększają efektowność wysiłku fizycznego? W gruncie rzeczy utrata wody wynosząca zaledwie 1–2% masy ciała może prowadzić do zmniejszenia siły, szybkości i koncentracji. Właściwości elektrolitów z kolei, jako że uprawniają przewodzenie impulsów elektrycznych, pomagają w pracy mięśniom. Woda elektrolitowa nie wpłynie na budowę atletycznego ciała, ale na pewno pomoże zredukować przemęczenie mięśni, o ryzyku skurczów już nie wspominając. Dzięki temu nogi, ręce czy plecy mogą mniej boleć po wysiłku. Tak więc sam trening może być dłuższy, a to już zdecydowanie poprawia wydajność ćwiczeń.

Inaczej mówiąc, elektrolity w ciele człowieka pomagają w walce ze zmęczeniem. Do tego mają wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Rośnie koncentracja i zdolności analityczne. Wówczas łatwiej zachować rytm ćwiczeń. Łatwiej też organizować sesje we własnym zakresie, co sprzyja zróżnicowaniu. W związku z tym ogólna wydajność aktywności fizycznej ma szanse okazać się wyższa, jednak tutaj w grę wchodzi kompleksowe podejście. Regularne i w pełni kontrolowane uzupełnianie elektrolitów to tylko element większej całości. Samo w sobie nie stanowi rozwiązania problemów. Pomaga, lecz bez konsekwentnej realizacji planu treningowego jego efektywność może być ograniczona.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.