Profilaktyka stomatologiczna – dlaczego jest tak ważna?
Mycie zębów rano i wieczorem to konieczne czynności higieniczne, które powinny należeć do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Oprócz tego zalecane jest również nitkowanie zębów, najlepiej po każdym posiłku, a przynajmniej raz dziennie, co pozwala zmniejszyć ryzyko próchnicy [1]. Próchnica zębów to poważny i coraz bardziej powszechny problem – zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych naszych czasów [2]. U osób dorosłych obok próchnicy częstym problemem jest także krwawienie z dziąseł, które pojawia się w wyniku odkładania się na zębach kamienia [2]. Nie zawsze jesteśmy w stanie domowymi sposobami usunąć z zębów osadzającą się na nich płytkę, a z czasem pod wpływem związków mineralnych obecnych w ślinie tworzy się kamień nazębny, który wywołuje stany zapalne dziąseł, obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych oraz proces zaniku kości wokół zębów. Może to prowadzić do paradontozy, dlatego bardzo ważne jest regularne odkamienianie zębów. Przydatne jest również usuwanie z zębów osadów i przebarwień. Zabiegi służące do tych celów to skaling zębów i piaskowanie.
Skaling a piaskowanie
Skaling jest jedną z metod higienizacji jamy ustnej. Zabieg polega na usunięciu z powierzchni zębów złogów kamienia – narzędziami ręcznymi lub za pomocą ultradźwięków. Skaling zębów zazwyczaj jest bezbolesny, może być też jednak wykonany w znieczuleniu miejscowym. Przed zabiegiem przeprowadzany jest z pacjentem wywiad. Jeśli zachodzi konieczność zastosowania osłony antybiotykowej, pacjent otrzymuje odpowiednie zalecenia.
Piaskowanie zębów (https://warsawdentalcenter.pl/piaskowanie-zebow-co-daje-ten-zabieg/) to zabieg, który ma na celu usunięcie z powierzchni zębów osadu i przebarwień tworzących się po spożyciu barwiących napojów (herbata, kawa, wino) i potraw oraz podczas palenia papierosów. Piaskowanie wykonuje się za pomocą mechanicznego urządzenia generującego pod ciśnieniem strumień środka czyszczącego popularnie nazywanego piaskiem. Piaskowanie pozwala usunąć zanieczyszczenia z najbardziej niedostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe i zagłębienia na powierzchni zębów. Zalecane jest zwłaszcza osobom noszącym aparaty ortodontyczne i przed zabiegiem wybielania zębów. Ostrożność należy zachować u osób cierpiących na astmę, choroby nerek, przewlekłe choroby układu oddechowego i alergię na środki chemiczne zawarte w piasku.
Jaką metodę skalingu wybrać?
Rekomendowaną metodą usuwania kamienia nazębnego jest skaling ultradźwiękowy [2]. Dzięki niemu czas zabiegu jest krótszy, mniejsze jest też ryzyko uszkodzenia tkanek zęba oraz cementu korzeni zębowych. Narzędzia ręczne do skalingu mogą powodować większą utratę tkanek twardych zęba. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych zazwyczaj wykonywany jest scaling ultradźwiękowy.
Jak często wykonywać skaling i piaskowanie?
Odkamienianie zębów należy wykonywać przynajmniej raz w roku, a najlepiej co 6 miesięcy [2]. Osoby z zapaleniem dziąseł powinny rozważyć częstsze odkamienianie zębów [2], ponieważ regularne usuwanie kamienia nazębnego ma korzystny wpływ na kondycję dziąseł. Piaskowanie także zaleca się wykonywać 1-2 razy w roku.
Skaling i piaskowanie – jaki gabinet wybrać?
Wybór odpowiedniego gabinetu dentystycznego to ważna sprawa. Najistotniejsza jest jakość usług, ale także lokalizacja. Jeśli mieszkasz w Warszawie, dobrym miejscem jest klinika Warsaw Dental Center, gdzie troska o pacjenta łączy się z najwyższym profesjonalizmem. Klinika oferuje takie usługi jak chirurgia stomatologiczna (Warszawa), ortodontacja (Warszawa), endodoncja (Warszawa) i protetyka (Warszawa), implanty zębów (Warszawa) oraz licówki (Warszawa), a także zabiegi piaskowania zębów i skalingu ultradźwiękowego.
Bibliografia:
- A. Kopeć i in., Profilaktyka domowa i specjalistyczna jamy ustnej, Journal of Clinical Healthcare 1/2017.
- A. Wójcicka i in. Próchnica wieku rozwojowego chorobą cywilizacyjną, Przegląd Epidemiol. 2012; 66: 705–711.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY