Czysty BIK a odmowa kredytu

Zazwyczaj przyszli kredytobiorcy dokładnie weryfikują, czego należy dopilnować, aby dostać pozytywną decyzję z banku. Niekiedy jednak zdarza się, że mamy czysty BIK, a odmowa kredytu przyjdzie niespodziewanie. Co w takiej sytuacji? Warto zdawać sobie sprawę, że zarówno negatywny, jak i pusty BIK, może wiązać się z nieudzieleniem pożyczki. Poznaj kilka wskazówek dotyczących kwestii, jaką jest czysty BIK a odmowa kredytu. Jak działać, żeby bank nie wydał odmownej decyzji? Jest kilka metod, które można zastosować przed złożeniem wniosku.

W jakich sytuacjach bank może odmówić kredytu? 

Każdy bank ma zarówno określone z góry warunki dotyczące kredytu. Mogą różnić się one w zależności od rodzaju zobowiązania. Nikogo nie zdziwi np. fakt, że w przypadku kredytu hipotecznego, wymogi będą bardziej surowe ze względu na wyższe ryzyko, jakie ponosi bank. Skupmy się jednak na najpopularniejszym: kredycie gotówkowym, o który wnioskuje większość klientów. 

O ile nie powinno być problemu o uzyskaniem kredytu w niższej kwocie, jeśli dochody są stabilne, o tyle wnioskując o kredyt gotówkowy np. na poziomie 100 000 zł, sprawa jest bardziej skomplikowana. Banki najchętniej udzielają zobowiązań tym, którzy mają już jakąś historię kredytową. Z tym właśnie wiąże się czysty BIK a odmowa kredytu przez bank.  

Powody odmowy udzielenia środków mogą być różne. Najczęściej są to: 

  • Brak stałego źródła dochodu — gdy klient ma pracę na umowę o dzieło, pracę dorywczą, jest freelancerem czy od niedawna ma własną działalność. Dla banku ważne jest, aby zarobki były stabilne i regularne. 
  • Zbyt niskie dochody — dochód klienta musi umożliwić pokrycie wydatków na utrzymanie i bezproblemową spłatę raty. Przyjmuje się, że rata nie powinna przekraczać 40-50% dochodów. 
  • Brak historii kredytowej — czyli czysty BIK a odmowa kredytu, która wiąże się z brakiem spłacania jakichkolwiek zobowiązań. Dla banku ważne jest, aby w przeszłości mieć jakąś pożyczkę, która została spłacona terminowo. To pozytywnie wpływa na ocenę wiarygodności kredytowej. Nie musi być to standardowy kredyt gotówkowy. Może być niewielka pożyczka konsumencka, zakupy na raty, karta kredytowa, limit na rachunku itp. 

To właśnie najczęstsze powody, dla których bank wydaje negatywną decyzję kredytową. Bardzo często zdarza się właśnie czysty BIK a odmowa kredytu. Klienci nie są świadomi, że nie tylko zły scoring, ale też brak historii kredytowej wpływa na ocenę zdolności kredytowej. Jeśli jest ona zbyt niska, bank prawdopodobnie nie zgodzi się na finansowanie. 

Jak sprawdzić dlaczego nie mogę dostać kredytu? 

Teoretycznie każdy bank ma obowiązek podania przyczyny nieudzielenia kredytu. Jeśli więc otrzymasz odmowę, w informacji od banku powinna być zawarta informacja, dlaczego tak się stało. W praktyce jedna zdarza się, że np. wnioskując o wsparcie online, nie każdy kredytodawca podaje powód. Niekiedy klient otrzymuje odmowę mailowo bez żadnego uzasadnienia. Co zrobić, aby tego uniknąć i jak dowiedzieć się, dlaczego nie można dostać kredytu? 

Przede wszystkim, chcąc wnioskować o wyższą kwotę, dobrze jest zrobić to w oddziale banku. Tam pracownik może sprawdzić zdolność kredytową, wyjaśnić wszystkie warunki i odnieść się do kwestii, jaką jest czysty BIK a odmowa kredytu. Na miejscu możesz też dowiedzieć się, jaki jest powód nieudzielenia kredytu przez bank, jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce. 

Trafnym wyborem będzie skontaktowanie się z doradcą kredytowym. Ten pomoże w sprawdzeniu zdolności kredytowej i przedstawi wszystkie oferty banków, które są realne do uzyskania. Dodatkowo możesz liczyć na wsparcie w kwestii uzyskania lepszych warunków. Z doradcą niższe jest również ryzyko odmowy udzielenia kredytu. Cały proces jest poprowadzony tak, aby klient otrzymał pożyczkę na dobrych warunkach. Od doradcy dowiesz się też, co zrobić w sytuacji, gdy masz czysty BIK, a odmowa kredytu nie będzie Ci już zagrażać z tego powodu. 

Czysty BIK a odmowa kredytu — co robić? 

Co można zrobić, aby nie otrzymać odmowy kredytu, gdy masz czysty BIK? Najlepiej jest go zbudować. A dokładniej zbudować historię kredytową bo to właśnie o nią chodzi w kwestii zapewnienia banku, że jesteś wiarygodnym klientem i spłacisz kredyt, który Ci udzieli Jednym z pierwszych kroków od których, warto zacząć by zaciągnąć niewielki kredyt jest sprawdzenie zaufanego rankingu kredytów gotówkowych: https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe

Zbudować BIK można na różne sposoby. Bardzo dużo osób decyduje się na zakup na raty. To dobry pomysł, bo najczęściej taka pożyczka nie ma oprocentowania, więc spłacasz tyle, ile pożyczyłeś, bez odsetek. Spłacając ją w terminie, budujesz BIK i pozytywną ocenę. Nie trzeba też zaciągać wysokiej kwoty, co w przypadku braku historii kredytowej jest dogodne. Dlatego jest to jedna z najlepszych metod, z których często korzystają młodzi kredytobiorcy. 

Jak zbudować historię kredytową? Spróbuj poniższych sposobów: 

  • Zdecyduj się na zakup na raty — kup np. sprzęt AGD czy RTV, meble, telefon czy laptop. 
  • Skorzystaj z karty kredytowej. 
  • Weź niewielką pożyczkę na drobne wydatki. 
  • Spłać zaciągniętą pożyczkę wcześniej. 

Wszystko to pomaga zbudować historię kredytową i dobry scoring, który bezpośrednio wpłynie na decyzję banku o udzieleniu zobowiązania. 

Jak dostać kredyt ze złym BIK? 

W zasadzie nie istnieje sposób na to, aby bank udzielił kredytu klientowi ze złym BIK-iem. Niski scoring dotyczący historii kredytowej wynika z opóźnień w spłatach zobowiązań. Taki kredytobiorca nie jest dla banku w żaden sposób wiarygodny. Bank poniósłby za duże ryzyko, udzielając mu wsparcia finansowego, a więc nie miałby żadnych korzyści z kredytu, a realne straty. 

W takim przypadku możliwe  jest jednak staranie się o pożyczkę w instytucjach pozabankowych. Dla klientów z niską oceną BIK dostępne są np. chwilówki w parabankach. Te są możliwe do uzyskania nawet w przypadku bezrobotnych czy osób z egzekucją komorniczą. Pamiętaj jednak, że są najczęściej droższe niż standardowy kredyt ze względu na duże ryzyko dla pożyczkodawcy. 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.