Zgodnie z decyzją polskiego rządu Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutym tego roku, mogą korzystać z tych samych świadczeń zdrowotnych co Polacy. Wytyczne Ministerstwa Zdrowia wskazują, że dzieci z Ukrainy powinny być szczepione zgodnie z aktualnym Programem Szczepień Ochronnych. Takie zabiegi można wykonać m.in. w punktach szczepień, znajdujących się we wszystkich miejskich przychodniach. Wszystkie poradnie, w których można wykonać szczepienia, pokazane są na tej stronie.
Dzieci z Ukrainy, których rodzice zdecydują się skorzystać z oferty polskiego rządu, otrzymają indywidualny kalendarz szczepień, przygotowany przez specjalistów na podstawie przedstawionej dokumentacji medycznej. W przypadku braku takowych dokumentów, dziecko będzie traktowane jako nieszczepione.
Ministerstwo zdrowia przygotowało listę najważniejszych szczepień dla dzieci i młodzieży ukraińskiej:
- szczepienie przeciw odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w grupie najmłodszych dzieci w drugim roku życia,
- szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis zgodnie z wiekiem,
wirusowemu zapaleniu wątroby typu B zgodnie z wiekiem, - szczepienie przeciw COVID-19 zgodnie z narodowym Programem
- Szczepień przeciw COVID-19,
- szczepienia poekspozycyjne, które są wymagane w zapewnieniu zdrowia i życia pacjenta (tężec, wścieklizna) powinny być wykonane niezwłocznie zgodnie z decyzją lekarza.
UNICEF już pozyskał i dostarczył polskiemu Ministerstwu Zdrowia ponad 50 tysięcy dawek inaktywowanej szczepionki przeciw polio (IPV) oraz 5 tysięcy dawek szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Celem tych działań jest wsparcie wysiłków na rzecz szczepień dzieci w Polsce poprzez zabezpieczenie odpowiedniej liczby szczepionek – czytamy w komunikacie miasta.