Papcio Chmiel urodził się na Starym Mieście i niemal całe życie był związany ze Śródmieściem, to także tam powstał „Tytus, Tomek i A`Tomek”. Z tego powodu dzielnica postanowiła uczcić setną rocznicę jego urodzin wielkim świętem komiksu. Odbędzie się ono 10 czerwca w Teatrze Komuna przy Emilii Plater 31. Impreza zacznie się o 11 i skończy o godzinie 19.
Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć największą wystawę poświęconą Papciowi oraz jego najsłynniejszemu dziełu. Pojawi się tam ponad 100 eksponatów z jednej z największych prywatnych kolekcji komiksowych w Polsce. Pokazane zostaną m.in. zabawki z epoki, plansze komiksowe, słodycze, plakaty, figurki, ilustracje, książeczki, gadżety.
10 czerwca będzie można wziąć udział także w warsztatach pisania i rysowania komisków „Jak zostać Papciem”. Poprowadzą je Przemek Surma i Michał Rzecznik, autorzy wydanych przez Wydawnictwo Widnokrąg komiksów „88/89” oraz „Rejs”. W ramach kilku trudnych ćwiczeń uczestnicy poznają podstawowe pojęcia, techniki, sekrety i tajniki rysunkowego medium. Drugą propozycją, skierowaną dla młodszych uczestników, będą komiksowe warsztaty, nawiązujące do twórczości Papcia Chmiela. Poprowadzi je Piotr Nowacki, autor m.in. popularnej serii „Miś Zbyś” wydanej przez Kulturę Gniewu.
O godzinie 11:00 wydarzenie rozpocznie się od spotkaniu o 1001 drobiazgach, czyli o kolekcjonowaniu gadżetów i pamiątek poświęconych bohaterom Papcia Chmiela. Opowie o tym Mateusz Trąbiński, właściciel jednej z największych komiksowych kolekcji w Polsce. Następnie, o godzinie 13.00 odbędzie się spotkanie z dziećmi Papcia Chmiela. O swoim ojcu i książce „Papcio Chmiel udomowiony” opowiedzą dzieci zmarłego dwa lata temu artysty.
W sobotę zaprezentowana zostanie także „Tytusopedia”, czyli publikacja poświęcona dziełu Papcia Chmiela. O powstającej animowanej adaptacji „Tytusa, Romka i „A’Tomka” opowiedzą jej twórcy. Z kolei Znane i lubiane postacie ze świata kultury i sztuki podzielą się wspomnieniami o spotkaniach i relacjach z autorem „Tytusa”. O godzinie 17.30 wyświetlony zostanie film dokumentalny pt. „Papcio Chmiel” w reżyserii Petro Aleksowskiego, przedtem odbędzie się spotkanie z reżyserem.
Podczas Dnia z Papciem nie zabraknie również gry miejskiej. Będzie się ona składać z kilku stanowisk nawiązujących do przygód „Tytusa, Romka i A’Tomka”. W planach są m.in. rzuty do kosza, gra w klasy i gigantyczne bańki mydlane. Przy każdym zadaniu dzieci będą zbierały pieczątki na specjalnie przygotowanych planszach z mapą gry. Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny. Na warsztaty obowiązują zapisy.