Dziś rozpoczyna się Festiwal Świdermajer 2022. To święto tradycyjnej podwarszawskiej architektury

fot. Festiwal Świdermajer

Festiwal Świdermajer rozpoczyna się 20 maja w Wawrze, a kończy 29 maja w Otwocku. Podczas tego wydarzenia będzie można podziwiać architekturę w miejscowościach znajdujących się wzdłuż dawnej Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej. Świdermajer to nazwa, którą wymyślił poeta Konstanty Ildefons Gałczyński, artysta określał tak drewniane budynki z charakterystycznymi werandami i wymyślnymi ornamentami. Budowano je od lat 80. XIX wieku do okresu międzywojennego w letniskowych miejscowościach na Mazowszu. 

Najważniejszym twórcą tych budynków jest malarz i rysownik Michał Elwiro Andriolli. To on zbudował pierwsze drewniane wille i zapoczątkował modę na świdermajery. Wkrótce w wielu miejscach wypoczynkowych powstały podobne budowle. 

Festiwal Świdermajerów powraca po dwuletniej przerwie, z tej okazji Towarzystwo Przyjaciół Otwocka przygotowało wiele atrakcji. W ciągu najbliższych 10 dni, miłośnicy architektury będą mieli okazje, nie tylko podziwiać te wyjątkowe budynki, ale również uczestniczyć w wielu wydarzeniach towarzyszących. Chętni będą mogli wykonać własne dzieła sztuki, inspirowane świdermajerami, wziąć udział w spacerach, podjąć wyzwania, posłuchać wykładów i prelekcji, czy posłuchać koncertów, a to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na tę okazję. 

„Towarzystwo Przyjaciół Otwocka, po dwuletniej przerwie powraca do organizacji Festiwalu Świdermajer – święta poświęconego lokalnemu dziedzictwu kulturowemu i przede wszystkim tradycyjnej architekturze drewnianej, tak charakterystycznej dla całej „linii otwockiej”. Miło nam poinformować, że w tym roku wydarzenie to będzie trwało aż dziewięć dni i obejmie swoim zasięgiem miejscowości leżące wzdłuż dawnej Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej, od Wawra do Otwocka a być może i dalej. Aby festiwalowe wydarzenia mogły zaistnieć na całej „linii” do organizacji i realizacji projektu dołączyło Wawerskie Centrum Kultury i Miejski Dom Kultury w Józefowie” – czytamy w opisie wydarzenia. 

Pełen program wydarzenia można przeczytać tutaj. 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.