Dziś zaczynają się 42. Warszawskie Spotkania Teatralne. Biletów jest coraz mniej!

fot. um.warszawa.pl

Po przerwie wymuszonej pandemią 42. Warszawskie Spotkania Teatralne powracają w formie stacjonarnej. Na deskach Teatru Dramatycznego ponownie zaprezentują się teatry z całej Polski. Wydarzenie zostanie otwarte przez jeden z najbardziej kontrowersyjnych spektakli ostatnich lat, czyli „Dziady” w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Pierwszy pokaz tej sztuki już dziś o 19:00, niestety bilety zostały już wyprzedane, ale nie wszystko stracone. Podczas tego wydarzenia, które potrwa do 29 maja, do Warszawy zawitają również inne teatry z całej Polski. 

Dzięki inicjatywnie organizatorów imprezy, warszawiacy będą mieli okazję zobaczyć przedstawienia aż z 8 polskich teatrów. Z Krakowa przyjedzie także Teatr Ludowy z „Wujaszkiem Wanią” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej i Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej, który pokaże “Halkę” w reżyserii Anny Smolar.

Oprócz tego w stolicy zaprezentują się też następujące grupy: Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu z „Badaniami ściśle tajnymi” w reż. Norberta Rakowskiego, Teatr Zagłębia w Sosnowcu z „Komedią. Wujaszek Wania”, szczeciński Teatr Współczesny z „Odlotem” w reż. Anny Augustynowicz i Teatr Polski w Poznaniu z „Cudzoziemką” wyreżyserowaną przez Katarzynę Minkowską. Teatr im. W. Horzycy w Toruniu wystawi sztukę „Biblia: próba” w reżyserii Jerneja Lorenciego. Podczas tego wydarzenia zostanie zarejestrowany również spektakl Teatru Narodowego w Mannheim pod tytułem „Dziewica Orleańska” w reżyserii Eweliny Marciniak.

42. Warszawskie Spotkania Teatralne w cieniu wojny na Ukrainie

„Układając program Warszawskich Spotkań Teatralnych nie wiedzieliśmy, że w tym roku odbywać się będą one w cieniu przerażającej wojny w Ukrainie. Czy w obliczu tego, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, będziemy mogli ze spokojnym sumieniem oglądać festiwalowy teatr? Może – jak mówi łacińska maksyma – wśród oręża muzy powinny zamilknąć? Nie ma na te pytania dobrej odpowiedzi. Daje do myślenia opinia głoszona przez ludzi ukraińskiego teatru, że celem agresji putinowskiej Rosji jest także zniszczenie kultury jako przejawu odrębności państwowej i narodowej Ukrainy. Kultura jest ofiarą tej wojny, ale również bronią, która służy do walki o wolność. Jesteśmy z bohaterskim społeczeństwem ukraińskim w tak tragicznym dla niego czasie. Festiwalowym gestem solidarności będzie udostępniony online specjalny pokaz sztuki „Złe drogi”, autorstwa znakomitej ukraińskiej autorki, Natalii Worożbyt, przygotowany z aktorami Teatru Dramatycznego przez Aldonę Figurę” – napisał Wojciech Majcherek, kurator 42. WST.

42. Warszawskie Spotkania Teatralne to nie tylko przedstawiania teatralne

Organizatorzy przygotowali również kilka wydarzeń towarzyszących. Na Facebooku zostanie nieodpłatnie udostępnione czytanie dramatu Natalii Worożbyt w tłumaczeniu Anny Korzeniowskiej-Bihun od 19 do 29 maja. Po każdym ze spektakli organizatorzy zapraszają na spotkania z twórcami. 19 maja odbędzie się wystawa w Galerii Teatru Dramatycznego „WST × 40+. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965–2021”, a 21 maja rozmowa na jej temat. Więcej informacji można przeczytać na stronie wydarzenia. 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.