Groźna bakteria w jeziorku w parku Moczydło! Apel władz Woli do właścicieli psów

fot. um.warszawa.pl

Wyniki, zleconych przez urząd dzielnicy badań, pokazały, że w jeziorku w parku Moczydło znajduje się bakteria Clostridium botulinum Typu „C”. Może być ona niebezpieczna dla zwierząt, jednakże nie zagraża ludziom. 

W związku z odkryciem bakterii Urząd Woli zaapelował do mieszkańców dzielnicy, by bardziej pilnowali swoich zwierząt. Przede wszystkim chodzi o właścicieli psów, gdyż dla tych czworonogów wypicie wody z jeziorka może być groźne. Zakaz ma obowiązywać aż do zakończenia fali upałów, gdyż wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu się tej bakterii. Naukowcy, którzy badali wodę wykryli bakterię, ale nie znaleźli wytwarzanej przez nie toksyny. 

Badania próbek wody wykazały obecność bakterii clostridium botulinum “typu C”, która może być niebezpieczna dla zwierząt, a dla ptaków nawet śmiertelna. Dlatego zgodnie z zaleceniami naukowców wprowadzamy zakaz ich pojenia i wprowadzania do wody – powiedział Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Dzielnica planuje kolejne badania

Urząd Woli chce zbadać również wodę w Parku Szymańskim. Eksperci nie rekomendują przeprowadzenia badań w fontannach, gdyż woda w nich jest w ciągłym ruchu i bakteria nie mogą się tam rozwijać. Rozwój bakterii w parku Moczydło jest prawdopodobnie spowodowany wysokimi temperaturami. 

Na szczęście wykryta w wodzie odmiana nie jest tą najniebezpieczniejszą. Niemniej sprawa jest poważna i zakaz należy traktować bardzo serio – powiedział Krzysztof Strzałkowski.  

Niestety naukowcy poinformowali nas również, że nie ma technicznych możliwości pozbycia się bakterii ze zbiorników bez szkody dla innych organizmów w wodzie – dodaje burmistrz.

Władze dzielnicy przewidują, że sytuacja poprawi się, gdy temperatury będą niższe. Wówczas badania mają zostać wykonane ponownie. Z powodu obecności bakterii czasowo zamknięte zostały też stanowiska wędkarskie w parku. Zakaz wchodzenia psów do zbiorników jest ważny od 25 sierpnia do odwołania i obejmuje 4 stawy na tym terenie. W egzekwowaniu go pomogą patrole straży miejskiej.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.