Wydarzyło się coś ważnego?

Ilość energii pobranej a wytworzonej – oto różnice

Instalacje fotowoltaiczne stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Wraz z nimi pojawiają się rozmaite kwestie, które wymagają wyjaśnienia. Na przykład czym różni się ilość energii pobranej od ilości energii wytworzonej. Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Zrozumienie pojęć

Energia pobrana i energia wytworzona – terminy te brzmią podobnie, jednak oznaczają coś innego. Znajomość tych różnic pozwoli Ci wykorzystać wszystkie korzyści, jakie daje fotowoltaika. Oto znaczenie tych terminów: 

  • Energia wytworzona – jest to ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez Twoją instalację fotowoltaiczną. Najlepiej gdy, pokrywa ona lub przewyższa Twoje zapotrzebowanie. W takim przypadku ewentualne nadwyżki możesz przekazać do sieci elektrycznej. 
  • Energia pobrana – termin dotyczy ilości energii elektrycznej, jaką pobierasz z sieci, gdy produkcja prądu z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych nie pokrywa całego zapotrzebowania.

Zrozumienie tej różnicy pozwoli Ci lepiej wykorzystać możliwości odnawialnych źródeł energii. Dzięki tej wiedzy możesz świadomie decydować o korzystaniu z urządzeń elektrycznych, w zależności od panujących warunków. W ten sposób możesz uzyskać spore oszczędności i niższe rachunki za energię elektryczną. 

System opustów – jak to działa?

W Polsce prosumenci energii elektrycznej mogą rozliczać nadwyżki wyprodukowanego prądu z ich operatorem. Nadmiar przekazywany jest do sieci, a Ty otrzymujesz zniżkę na rachunku za energię elektryczną. 

Zasady rozliczenia się prosumentów 

Wysokość upustu zależy od mocy Twojej instalacji fotowoltaicznej: 

  • do 10 kWp – do rozliczenia stosowany jest współczynnik 0,8. Oznacza to, że za każdą przekazaną do sieci 1 kWh przysługuje Ci 0,8 kWh; 
  • powyżej 10 kWp – w przypadku takich instalacji stosowany jest współczynnik 0,7. 

Dla lepszego zrozumienia stosowanego mechanizmu posłużmy się przykładem. 

Twoja instalacja o mocy 5 kWp w ciągu miesiąca wytworzyła 500 kWh energii elektrycznej. Całkowite zużycie Twojej nieruchomości wyniosło 300 kWh. Nadwyżka w postaci 200 kWh trafiła do sieci. 

Stosując współczynnik 0,8 możesz odebrać 160 kWH. Jak to zrobić? Możesz je wykorzystać w dowolnym okresie rozliczeniowym. Na przykład zimą, gdy Twoja instalacja produkuje mniej prądu. W ten sposób, zamiast za zużyte 300 kWh w danym miesiącu, zapłacisz tylko za 140 kWk. W ten sposób obniżysz swój rachunek o ponad 50%. 

Jednak, jeżeli zużyłeś więcej energii, niż udało Ci się wyprodukować, to różnica pobierana jest z sieci. Wiąże się to oczywiście z dopłatą i wyższym rachunkiem za prąd. Proces rozliczania różnicy między energią zużytą a wyprodukowaną, nazywa się bilansowaniem energii. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: reo.pl/pl/informacje/biznes-i-prawo/12/bilansowanie-energii-elektrycznej-w-firmie-na-czym-polega

Praktyczne wskazówki dla prosumentów – oszczędzaj energię i pieniądze

Jeżeli zależy Ci, by różnica między energią wyprodukowaną a pobraną zawsze przemawiała na Twoją korzyść, to poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek. Oto jak obniżyć zużycie energii elektrycznej: 

  • monitoruj pobór prądu – zorientuj się, ile energii zużywasz każdego miesiąca, a ile wytwarzasz. Określ, kiedy panele pracują najwydajniej, oraz które z urządzeń są najbardziej energożerne. Możesz do tego celu sprawdzać stan licznika, lub użyć aplikacji do tego przeznaczonych; 
  • dostosuj zużycie do produkcji – z najmniej oszczędnych urządzeń korzystaj, gdy panuje największe nasłonecznienie. Wtedy to panele zapewnią im energię potrzebną do pracy; 
  • magazynuj energię – magazyn energii to inwestycja, która pozwoli Ci na magazynowanie nadwyżek wyprodukowanych w dzień, wieczorami lub nocą. W ten sposób zamiast prądem z sieci zasilisz Twój dom własną energią; 
  • używaj energooszczędnego sprzętu – wymień prądożerne sprzęty AGD/RTV na nowe z wysoką klasą energetyczną. 

To tylko niektóre sposoby na zmniejszenie różnicy między energią pobraną a wytworzoną. Zmiana kilku nawyków może doprowadzić do znaczących oszczędności i niższych rachunków za energię elektryczną.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.