Finansowe wsparcie w wymagających czasach?
W związku z wysoką inflacją wiele osób ma problem z utrzymaniem domu. Nie pomagają w tym również rosnące ceny paliw. Przez wzrost kosztów życia niektórzy zmuszeni są szukać alternatywnych źródeł finansowania, by zachować płynność i móc opłacać rachunki na czas. Domowy budżet mogą nadwyrężyć też nieprzewidziane wydatki. Konieczność naprawy samochodu, wizyta u dentysty czy awaria lodówki wymagają poniesienia wysokich, nieplanowanych kosztów.
Jak radzić sobie w takich i innych sytuacjach? Podstawą jest rozsądne zarządzanie środkami. Planowanie budżetu pozwala z góry określić, ile pieniędzy można przeznaczyć w danym miesiącu na określone potrzeby. Warto również odkładać gotówkę – w miarę możliwości, by stworzyć rezerwę finansową na gorsze czasy. Wsparciem może być także kredyt konsumencki dopasowany do indywidualnych potrzeb. Na co zwrócić uwagę, przeglądając produkty bankowe?
Kredyt konsumencki dopasowany do indywidualnych możliwości
Chcąc wybrać atrakcyjną ofertę kredytu gotówkowego, należy najpierw zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami i możliwościami. Aby móc uzyskać pieniądze od banku, potrzeba zdolności kredytowej, która pozwala określić, czy kredytobiorca jest zdolny do spłacania rat w wyznaczonym terminie. Bez wiarygodności w oczach banku można spodziewać się negatywnej decyzji kredytowej. Dlatego, zanim złożysz wniosek, przemyśl:
- jaka kwota kredytu Cię zadowoli – to ważne, aby określić swoje możliwości finansowe i zdecydować się na sumę, która pozwoli zachować płynność finansową,
- na ile rat chcesz rozłożyć spłatę kredytu – odpowiednio dopasowany okres kredytowania nie nadwyręży domowego budżetu,
- czy stać Cię na zobowiązanie – musisz wyróżniać się zdolnością kredytową, którą możesz obliczyć przy użyciu specjalnego kalkulatora online.
Po zweryfikowaniu swoich szans uzyskania pieniędzy możesz przejść do wyboru oferty. Pomoże Ci w tym kalkulator kredytu gotówkowego. Narzędzie można znaleźć na stronach poszczególnych banków i na portalach finansowych. Wystarczy podać takie informacje jak kwota, którą chcesz uzyskać, liczba rat, oprocentowanie zobowiązania (jeśli korzystasz z kalkulatora poza stroną banku), by otrzymać zestawienie produktów różnych instytucji. Pamiętaj, że ranking przedstawia szacunkowe koszty finansowania. Ostateczne warunki uzyskania środków poznasz przy składaniu wniosku o dodatkową gotówkę w wybranym banku lub online.
Jeśli kredyt gotówkowy, to wyłącznie w dobrym banku
Chcąc otrzymać środki, należy zdecydować się na ofertę instytucji bankowej, która elastycznie podchodzi do potrzeb swoich klientów. Przykładowo, Santander Bank Polska daje możliwość wnioskowania o finansowanie przez internet. Kredyt gotówkowy online: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/kredyty/kredyt-gotowkowy-online może opiewać na kwotę prawie 140 tys. złotych! Mogą się o niego starać klienci, którzy mają konto osobiste w tej instytucji. Wystarczy zalogować się do bankowości internetowej lub mobilnej, sprawdzić indywidualną ofertę i wypełnić wniosek online. Pozostałe osoby mogą zadzwonić na infolinię banku, by wysłuchać propozycji lub udać się do stacjonarnej placówki.
Jasne określenie celu wzięcia kredytu
Przed złożeniem wniosku o finansowanie warto określić cel, na jaki chce się uzyskać środki. To istotne, jeśli masz ściśle sprecyzowane zamiary. W takim wypadku korzystnym rozwiązaniem może być zobowiązanie celowe, np. hipoteczne na kupno mieszkania czy wariant samochodowy na zakup pojazdu. Jeśli pieniądze chcesz przeznaczyć na różne inwestycje, najlepszą dla Ciebie opcją jest kredyt gotówkowy. Uzyskane środki możesz rozdysponować wedle uznania – bez konieczności dokumentowania wydatków. Jednak zdecyduj się na finansowanie dopiero wtedy, gdy określisz jego cel, co ułatwi Ci oszacowanie, o jaką sumę się starać.
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania i inne parametry kredytu
Aby dobrze zrozumieć podpisywaną z bankiem umowę, trzeba poznać kilka pojęć, które na pewno się w niej pojawią. Wśród nich znajdziesz:
- RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania – wskazuje całkowity koszt kredytu, czyli kwotę, jaką należy oddać do banku; podaje się ją w procentach,
- oprocentowanie zmienne/stałe – na podstawie tej wartości procentowej wylicza się odsetki od zobowiązania,
- marża – pozwala określić, ile zarobi instytucja; podawana jest w procentach i ma wpływ na całkowity koszt finansowania,
- stopa procentowa – wskazuje, ile należy zapłacić za pożyczenie pieniędzy; podawana jest w skali roku i wpływa na wysokość oprocentowania.
Zawierając umowę z instytucją finansową, zrozumienie warunków udzielenia zobowiązania jest niezwykle istotne. Zwróć uwagę na wartości poszczególnych parametrów. Zwykle im są niższe, tym korzystniej dla Ciebie, bo oznaczają małe koszty kredytowania.
Kredytobiorcy zainteresowani kwotą wyższą niż 136 500 złotych też mają możliwość otrzymania finansowania. W tym wypadku trzeba udać się do oddziału instytucji i złożyć wniosek osobiście. Jeśli chcesz uzyskać niewielką sumę, wystarczy Ci dowód osobisty. Przy wysokich zobowiązaniach potrzebne może być zaświadczenie o dochodach.
Gdy przeważająca część dochodów jest w obcej walucie
Pracujesz poza granicami kraju i obawiasz się, że nie możesz starać się o dodatkową gotówkę? Niepotrzebnie! Zarabiając w euro czy dolarach, możesz złożyć wniosek o finansowanie. Ułatwieniem w tym wypadku jest konto walutowe: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto24-walutowe, które pozwala wykazać dochody od zagranicznego pracodawcy oraz przewalutować środki. Umożliwia również zaciągnięcie zobowiązania online – w ramach bankowości internetowej lub mobilnej. Rachunek dewizowy działa jak klasyczny wariant, ale z tą różnicą, że daje opcję realizowania transakcji w obcych walutach. Może być też połączony z Twoim osobistym ROR-em. Jeśli tylko wykazujesz się zdolnością kredytową, zarabiając w euro czy dolarach, możesz uzyskać pozytywną decyzję od banku i otrzymać finansowanie.
Świadome zaciąganie zobowiązań finansowych
Przed złożeniem wniosku o dodatkową gotówkę należy nie tylko zastanowić się nad swoimi możliwościami finansowymi i parametrami zobowiązania, ale też poznać najważniejsze pojęcia i definicje, które pozwalają zrozumieć umowę kredytową. Najistotniejsze jest jednak porównanie ofert poszczególnych banków, by wybrać zobowiązanie gotówkowe w pełni dopasowane do potrzeb. Dlatego daj sobie czas na zweryfikowanie produktów i obliczenie ich kosztów. Jeśli masz z tym problem, skorzystaj z kalkulatora kredytu gotówkowego. Podejmij świadomą decyzję i postaw na ofertę instytucji, która indywidualnie podchodzi do swoich klientów!
ARTYKUŁ SPONSOROWANY