Jak nawilżyć powietrze bez nawilżacza?

fot. Canva

W domowym zaciszu komfort powinien być priorytetem. Często zapominamy, że to jakość powietrza ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.  Podpowiadamy, jak nawilżyć powietrze bez nawilżacza.

Czym objawia się suche powietrze?

Objawy suchego powietrza obejmują wysuszoną skórę: ta staje się szorstka, swędząca i podatna na pęknięcia. Suche powietrze może spowodować wysychanie błon śluzowych w drogach oddechowych, co skutkuje drapaniem w gardle, chrypką, kaszlem bez wydzieliny, a nawet zapaleniem gardła i krtani. Suchość w powietrzu może doprowadzić do podrażnienia i zaczerwienienia oczu oraz przyspieszenia tworzenia się zmarszczek.

Niska wilgotność powietrza wpływa nawet na meble: powoduje skrzypienie desek podłogowych, wyginanie płyt pilśniowych oraz matowienie powierzchni drewnianych. Dlatego tak ważne jest, aby monitorować poziom wilgotności w domu i utrzymywać go na poziomie około 50 proc.

Nawilżanie powietrza zimą i latem

Zimą, gdy ogrzewanie działa na pełnych obrotach, powietrze w domu staje się suche. Warto wtedy unikać zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniach – idealna temperatura to około 23 stopni Celsjusza, a w sypialni – 18 stopni. Regularne i krótkie wietrzenie pomieszczeń kilka razy dziennie pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności.

Latem, kiedy słońce mocno świeci, można wykorzystać mokre tkaniny zawieszone w oknach, aby nawilżyć powietrze i ochłodzić pomieszczenie. Należy jednak pamiętać, żeby tkaniny były dobrze wypłukane, aby uniknąć chemii z płynów do prania.

Domowe sposoby nawilżania powietrza

Istnieje wiele prostych metod na nawilżenie powietrza w domu bez konieczności inwestowania w specjalistyczne urządzenia. Jednym ze sposobów jest umieszczenie ceramicznego pojemnika z wodą na grzejniku. Można również rozwiesić mokre ręczniki lub pranie w pomieszczeniu – to zadziała jak naturalny nawilżacz. Inną prostą metodą jest umieszczenie garnka z wrzącą wodą w pokoju.

Regularne wietrzenie mieszkania to skuteczny sposób na poprawę wilgotności powietrza. Otwarcie okien pozwala na szybką wymianę powietrza między otoczeniem i wprowadzenie do środka świeżego, szczególnie po deszczu.

Rośliny jako naturalne nawilżacze

Rośliny doniczkowe mogą pełnić funkcję naturalnych nawilżaczy powietrza, ponieważ oddają wodę do otoczenia. Przykładami takich roślin są:

  • szeflera, 
  • bluszcz, 
  • fikus, 
  • palma areka, 
  • lilia pokoju, 
  • figowiec sprężysty, 
  • grubosz jajowaty,
  • daktylowiec niski.

Te rośliny nie tylko nawilżają powietrze, ale także filtrują je, usuwając w ten sposób zanieczyszczenia.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.