Jak rozliczać dochody osiągnięte za granicą?
PIT 36 to dokument, który służy nie tylko podatnikom uzyskujących dochód w Polsce, ale także wszystkim, którzy chcą przed polską skarbówką rozliczyć się z dochodów uzyskanych za granicą. Formularz PIT 36 to jednak wyłącznie punkt wyjścia. Jeśli źródłem twoich dochodów jest praca wykonywana za granicą, do PIT 36 musisz złożyć odpowiedni załącznik ZG. Dopiero te dwa dokumenty w połączeniu pozwalają w pełni poprawnie rozliczyć się z zagranicznych dochodów. Bez załącznika ZG tak naprawdę nie masz możliwości złożenia informacji o dochodach uzyskanych za granicą, to bowiem na tym formularzu podajesz dane dotyczące konkretnych dochodów uzyskanych poza Polską. Ważne jest także to, jaki sposób obliczania swoich zobowiązań podatkowych w Polsce przyjmiesz. Osoby rozliczające dochody zagraniczne mają bowiem do wyboru dwa rozwiązania. Przed złożeniem formularza warto upewnić się, które z nich bardziej się nam opłaca.
O czym warto pamiętać, wypełniając PIT 36 ZG?
Niezależnie od tego, czy rozliczasz się przez PIT-36, czy też PIT-36 L, PIT-38, i PIT-39, aby wykazać dochód uzyskany za granicą, musisz do tych podstawowych formularzy dołączyć załącznik ZG. Wykazywane na nim dochody mogą dotyczyć tylko jednego kraju, co oznacza, że jeśli np. w danym roku podatkowym uzyskiwałeś wynagrodzenie z tytułu pracy w co najmniej dwóch krajach, takich załączników do rozliczenia musisz przygotować odpowiednio więcej. 2 kraje to 2 załączniki, trzy kraje to trzy załączniki itd. Nie ma możliwości łączenia dochodów z różnych krajów na jednym załączniku i tej zasady trzeba bezwzględnie przestrzegać.
Kolejna ważna rzecz, o jakiej trzeba pamiętać to sposób rozliczenia. Zależy od w dużej mierze od tego, czy z danym krajem Polska ma podpisane porozumienie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Aby zapobiec tej sytuacji, korzystać można z dwóch różnych metod. Jedna to tzw. zwolnienie z progresją, druga — metoda proporcjonalnego odliczania. Wybór metody ma przełożenie na wysokość podatku, który należy zapłacić. Nie każdy podatnik jest jednak w stanie samodzielnie obliczyć i sprawdzić, która metoda w jego przypadku jest bardziej opłacalna. W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnej pomocy: timetax.pl/rozliczenie-pit36-zg
Jak się rozliczać — indywidualnie czy wspólnie?
Wielu podatników pyta, co bardziej się opłaca — wspólne rozliczenie w gospodarstwie domowym, czy też indywidualne rozliczenie się przez każdego podatnika osobno. Nie ma tutaj jednej reguły. Bardzo wiele zależy od indywidualnej sytuacji podatnika, gospodarstwa domowego itd. Znaczenie będzie miało także to, czy w małżeństwie tylko jedna osoba pracowała za granicą, czy też sytuacja dotyczy obu osób. Jeśli masz takie wątpliwości, zależy ci na poprawnym złożeniu formularza za pierwszym razem, ale nie chcesz także stracić na takim rozliczeniu, skorzystaj z możliwości konsultacji z profesjonalnym biurem zajmującym
się pomocą przy tego typu rozliczeniach. Warto jednak skorzystać z pomocy księgowych naprawdę zorientowanych w kwestiach rozliczeń zagranicznych. Nie każda bowiem osoba zajmująca się formularzami PIT, będzie w stanie prawdziwie i skutecznie doradzić ci, jaką formę rozliczenia przyjąć czy na którą metodę obliczania podatków się zdecydować.