Tymczasem nawet drobne ubytki w matematycznej wiedzy po wielu latach mogą stać się przyczyną ogromnych problemów. Jak powinna wyglądać skuteczna i efektywna nauka matematyki?
Matematyka – jak stać się lepszym?
Nie ma co ukrywać – matematyka to dziedzina, która obejmuje bardzo wiele zagadnień. Uczniowie muszą na pamięć opanować tabliczkę mnożenia, wzór na pole trapezu, umiejętność dodawania ułamków, obliczenia kątów, a także wiele innych zagadnień. Nic więc dziwnego, że wielu z nich boryka się z ogromnymi trudnościami w procesie zapamiętywania potrzebnych informacji. A trudności te często skutkują kiepskimi ocenami.
Ciężko udzielić odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób efektywnie uczyć się matematyki. Wszystko dlatego, że uczniowie różnią się od siebie i preferują inne sposoby nauki.
Można jednak stwierdzić, że grunt to odpowiednie nastawienie. Uczeń, który z góry zakłada, że nie da rady opanować potrzebnego materiału, zapewne napotka spore trudności. Siły pozytywnego myślenia nie da się przecenić.
Udział w zajęciach to absolutna podstawa
Często zdarza się, że uczniowie, którzy narzekają na problemy nauką matematyki, niezbyt skrupulatnie uczęszczają na zajęcia. A tymczasem uczestnictwo we wszystkich lekcjach to połowa drogi do sukcesu. Dzięki uważnemu słuchaniu można zapamiętać wiele przydatnych informacji i zaoszczędzić wiele cennego czasu, który trzeba by przeznaczyć na ich naukę w domu. Na niekorzyść ucznia działa również sytuacja, w której ten unika odrabiania zadań domowych. Służą one bowiem utrwalaniu zdobytej już wiedzy i zapamiętywaniu jej.
Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że systematyczność w nauce – nie tylko matematyki – to absolutna podstawa. O wiele lepiej znaleźć codziennie przynajmniej kilkanaście minut na naukę matematyki, niż poświęcać kilka godzin na żmudne wkuwanie tuż przed sprawdzianem. Zarywanie nocy na ostatnią chwilę nigdy nie jest dobrym sposobem na skuteczną naukę!
Czy korepetycje pomagają?
Uczniowie, którzy mają spore problemy z motywacją do nauki i nie potrafią ułożyć harmonogramu pracy, mogą mieć sporo trudności z opanowaniem potrzebnego materiału. Korepetycje z pewnością okazują się pomocne w pokonaniu tej przeszkody.
Nauczyciel na pewno zdaje sobie sprawę z tego, że efektywna nauka matematyki w największym stopniu polega na jej zrozumieniu. Korepetytor jest w stanie ocenić stan wiedzy ucznia i na jego podstawie zaplanować strategię nauki.
Korepetycje to dobre rozwiązanie ze względu na czynnik motywujący. Uczeń, który wie, że nauczyciel będzie na bieżąco oceniał jego postępy, chętniej zabierze się do nauki i wykaże większy zapał.
Niestety, wciąż wielu uczniów wykazuje negatywny stosunek do matematyki i żywi przekonanie, że jest ona nieprzyjemna i trudna. To stereotyp, który zdecydowanie utrudnia naukę. Dlatego warto z nim walczyć.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY