Wysyłka paczki – od czego zacząć?
Pierwszym krokiem, jeśli chodzi o nadanie paczki, jest wybór konkretnej firmy kurierskiej. Jeśli zależy nam na usługach określonego podmiotu, możemy wejść na jego stronę i tam wypełnić stosowny formularz, jednak jeżeli jest to kwestia drugorzędna, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług brokera kurierskiego. To podmiot współpracujący z wieloma kurierami jednocześnie, a co za tym idzie – wybór najlepszej oferty jest szybki i banalnie prosty. Wystarczy wpisać wagę i wymiary paczki, a następnie kierunek jej nadania – wyniki uwzględnią czas doręczenia, cenę oraz inne dodatkowo płatne usługi.
Jak wysłać paczkę? Po pierwsze określenie parametrów
Gdy wybraliśmy już firmę kurierską lub brokera kurierskiego, z którego usług planujemy skorzystać – wartym uwagi jest na przykład https://allekurier.pl/ – kolejnym krokiem jest dokładne określenie wagi oraz wymiarów paczki. Uwaga: w tym przypadku warto dokonać dokładnych pomiarów, bowiem przekroczenie któregoś z wymiarów nawet o centymetr może oznaczać duże koszty.
Wypełniając formularz, podajemy wysokość, szerokość i głębokość paczki, a także jej masę. Pomiarów należy dokonać już po spakowaniu przesyłki, bowiem może się okazać, że dodatkowa warstwa zabezpieczająca, np. w postaci folii stretch, zmieni wymiary przesyłki na tyle, że przestanie ona mieścić się w określonym gabarycie.
Na tym etapie określamy także zazwyczaj wartość przesyłki. Jeżeli wysyłamy przedmioty o wartości, którą pokryje standardowe ubezpieczenie, nie ma potrzeby wykupywania opcji dodatkowej. Jeśli jednak we wnętrzu kartonu znajduje się kosztowny przedmiot, dobrze jest zdecydować się na wyższe ubezpieczenie, które – w razie uszkodzenia czy zagubienia przesyłki – pokryje poniesione straty. Dodatkowe ubezpieczenie to opcja, po którą sięgają też klienci, nadający przesyłki do odległych zakątków, np. USA czy Australii.
Prawidłowe dane adresowe to podstawa
Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić baczną uwagę, są dane adresowe odbiorcy. Nawet niewielki błąd może skutkować tym, że przesyłka nie zostanie doręczona, zatem należy upewnić się, że dysponujemy właściwym adresem, nazwiskiem i danymi kontaktowymi.
Dodatkowo należy podać również własne dane jako nadawcy. To forma zabezpieczenia, dzięki której, gdyby odbiorca z jakichkolwiek względów nie odebrał przesyłki, wraca ona do nas.
Odpowiadając zatem na tytułowe pytanie „jak wysłać paczkę”, warto także wspomnieć o tym, że dane związane z odbiorcą i nadawcą są niezwykle istotne podczas wypełniania całego formularza i nie ma tam miejsca na literówki czy błędy.
Usługi dodatkowe – na co można liczyć?
Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, są tzw. usługi dodatkowe, jak kurier za pobraniem. Inne przykłady, jakie można wskazać, to m.in. doręczenie we wskazanym przedziale godzinowym, smsowe lub e-mailowe potwierdzenie doręczenia przesyłki czy dostawa w sobotę. Wspomniane usługi są dodatkowo płatne, jednak niekiedy zdarza się, że są one niezbędne by zapewnić odpowiednio szybką i bezpieczną dostawę przesyłki.
W tym przypadku decyzja jest uzależniona tylko i wyłącznie od indywidualnych potrzeb. Jeśli nie zależy nam ani na tym, by przesyłka dotarła jak najszybciej, ani na doręczeniu jej w określonym przedziale godzinowym, możemy po prostu skorzystać ze standardowej opcji dostawy bez usług komplementarnych. Jednak jak wysłać paczkę, korzystając z dodatkowych opcji? Wystarczy zaznaczyć je w formularzu – zazwyczaj są one oznaczone wygodnym checkboxem.
Po prawidłowym wypełnieniu formularza wystarczy oczekiwać na kuriera lub zawieźć paczkę do punktu odbioru. Uwaga – jeżeli planujemy wysyłkę większej ilości paczek na raz, nie ma konieczności kilkukrotnego zamawiania kuriera. Przyjeżdżając po pierwszą przesyłkę, dla której wybraliśmy opcję odbioru, zabierze on również pozostałe paczki.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY