Konstrukcja oczka wodnego nie musi być czasochłonna ani wymagać dużych nakładów finansowych. Jak wykonać oczko wodne krok po kroku? Na co zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury!
Najpierw wybierz folię
Całą pracę należy rozpocząć od odpowiedniego doboru folii. Jest to kluczowy element, gdyż to właśnie folia będzie pełniła istotną rolę wkładu w zbiorniku. Wybiera się zazwyczaj folie PVC, zwane również foliami basenowymi. Są to produkty odporne na mrozy, uszkodzenia oraz substancje chemiczne obecne w wodzie, a przede wszystkim nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Warto podkreślić, że są także bezpieczne dla roślin wodnych i ryb, co jest szczególnie ważne, gdy chcesz w swoim oczku założyć niewielką hodowlę rybek.
Wyznacz miejsce
Po wyborze folii należy znaleźć odpowiednie miejsce na oczko wodne i wyznaczyć jego granice. Oznacz kontury zbiornika za pomocą kredy lub farby do znakowania. Nie zapomnij o uwzględnieniu kilku stopni, aby uzyskać efekt naturalnego spadku wody. Choć wymaga to pewnej pracy fizycznej, to efekt finalny jest tego wart.
Wykop i nadaj kształt
Kolejnym krokiem jest wykopanie odpowiedniej niecki na oczko, które wkrótce wypełnisz wodą. Można również nadać oczku odpowiedni kształt np. tworząc półki wodne, na których będą rosły rośliny. Nie da się ukryć, że w ten sposób wygląd zbiornika będzie o wiele atrakcyjniejszy.
Przygotuj podłoże
Przed położeniem folii niezbędne jest przygotowanie podłoża. Specjalny podkład zabezpieczy folię przed uszkodzeniami. W tym celu często używa się geowłókniny, agrowłókniny lub wełny mineralnej, co zapobiegnie przekłuciu folii przez kamienie lub korzenie roślin. Wysoce rekomendowana jest przede wszystkim pierwsza opcja.
Rozłóż folię i podkład
Gdy podkład będzie gotowy, należy rozłożyć folię, zaczynając od najniższego punktu zbiornika i układając ją swobodnie w wykopie. Należy unikać naciągania folii, jednak zadbaj o to, by dokładnie przylegała do wszystkich kształtów. Krawędzie z powodzeniem można przyciąć lub ukryć kamieniami.
Nasadź rośliny i wypełnij wodą
Efekt finalny jest już prawie gotowy. Najpierw jednak warto nasadzić rośliny wodne i dać im czas na rozrost. Zazielenione oczko wodne będzie Cię cieszyć przez wiele lat. Rozmieść też kamienie i głazy wokół krawędzi oraz na stopniach kaskady, aby nadać całości bardziej autentyczny charakter. Teraz pozostało już tylko napełnić oczko wodą. Pamiętaj, by w trakcie regularnie sprawdzać, czy nie ma żadnych przecieków.
I voila! Oczko gotowe!
Oczko wodne stanowi niezwykle efektowny dodatek do ogrodowej aranżacji. Umieszczenie oczka wodnego w ogrodzie poprawia jego mikroklimat i tworzy urokliwe otoczenie, które sprzyja odpoczynkowi. Obecność wody dodatkowo ma działanie uspokajające i relaksujące. Pamiętaj, by dopasować styl oczka do reszty ogrodu, co pozwoli stworzyć spójne miejsce do relaksu i kontaktu z naturą.
Geowłóknina od AG Geosynthetics
Jak widzisz budowa oczka wodnego w ogrodzie to zadanie, które wcale nie jest takie trudne! Kluczowa jest odpowiednia izolacja od podłoża, by zapobiec wchłanianiu wody przez ziemię.
Geowłóknina oferowana przez AG Geosynthetics to nowoczesne rozwiązanie stworzone specjalnie do wykorzystania w budowie oczek wodnych. Jest to inwestycja w trwałość, efektywność i estetykę.
Wybierz geowłókninę do oczka wodnego od AG Geosynthetics i już niedługo ciesz się wyjątkowo pięknym ogrodem. Jeśli interesują Cię szczegóły naszej oferty to serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.