To doskonałe rozwiązanie dla tych z nas, którzy nie wiedzą na co zwracać uwagę w trakcie odbioru mieszkania. Specjalista pomoże nam w znalezieniu potencjalnych usterek bądź sprawdzeniu czy wszystko się zgadza w trakcie procesu odbioru mieszkania. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze w przyszłości, przy dokonywaniu ewentualnych poprawek bądź czekaniu na zrobienie poprawek przez dewelopera.
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy deweloperskiej
- jak wygląda odbiór mieszkania
- dlaczego warto zatrudnić inżyniera do odbioru mieszkania
Zakup mieszkania to żmudny proces, podczas którego w grę wchodzą duże pieniądze. Z kolei odbiór mieszkania od dewelopera to nie tylko odbiór kluczy, ale także sprawdzenie czy wszystko w mieszkaniu zgadza się ze stanem spisanym w umowie deweloperskiej. W trakcie odbioru mieszkania możemy także zwrócić uwagę na ewentualne usterki i poprosić dewelopera o ich usunięcie lub, jeśli tych usterek będzie zbyt wiele, po prostu nie odebrać mieszkania i poczekać na usunięcie usterek. Jednak sami możemy pewne wady i niedociągnięcia dewelopera pominąć. Dlatego warto zatrudnić fachowca.
Jak zweryfikować inwestycje deweloperskie przed odbiorem? Po pierwsze – sprawdzić wiarygodność dewelopera i zajrzeć do prospektu informacyjnego.
Przed podpisaniem umowy deweloperskiej warto sprawdzić dewelopera, który buduje nasze mieszkanie. Na początek warto zajrzeć do prospektu informacyjnego. Są tam podane podstawowe informacje o deweloperze, jego właściciele, poprzednie inwestycje i wiele innych przydatnych danych. Jednym z najważniejszych jest informacja o tym, jak wygląda źródło finansowania inwestycji, rachunek powierniczy dewelopera, jakie gwarancje finansowe dostał od banku, jaką część finansuje ze środków własnych. Pozwala to uniknąć kłopotów, gdy deweloper okaże się z jakichś powodów niewypłacalny i nasza inwestycja może stanąć pod znakiem zapytania.
Dobrze jest również sprawdzić dewelopera w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) i czy ma certyfikat wydany przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa.
Co jeszcze warto zrobić przed podpisaniem umowy deweloperskiej?
Kolejnym dokumentem, do którego powinniśmy zajrzeć przed kupnem mieszkania z rynku pierwotnego jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Dzięki niemu dowiemy się, co może zostać zbudowane na terenach w pobliżu naszej inwestycji. Unikniemy w ten sposób niespodzianek, takich jak np. ruchliwa droga tuż pod naszymi oknami, czy też kolejne 10 bloków tam, gdzie mamy obecnie łąkę i piękne widoki.
Sama umowa deweloperska powinna być również dokładnie przeanalizowana przez prawnika bądź doradcę finansowego. Deweloper, zanim przekaże nam prawa własności lokalu mieszkalnego, może umieścić w umowie kilka klauzul, których się nie spodziewamy. Może to być np. możliwość zmiany ceny nieruchomości w zależności od ostatecznego metrażu mieszkania. Innym przykładem jest możliwość zmiany ceny końcowej lokalu w przypadku wzrostu cen materiałów budowlanych (zwłaszcza jeżeli kupujemy tzw. „dziurę w ziemi”
Istotne dla nas mogą być również warunki odstąpienia od umowy deweloperskiej. Jest to szczególnie ważne, gdy bierzemy kredyt hipoteczny i istnieje możliwość odrzucenia naszego wniosku przez bank lub nagłego pogorszenia naszej zdolności kredytowej.
Odbiór mieszkania – zatrudnij specjalistę
Po podpisaniu umowy deweloperskiej i zakończeniu inwestycji, możemy wreszcie odebrać nasze wymarzone mieszkanie. Warto w tym momencie pomyśleć o odbiorze technicznym z fachowcem. Specjalista inżynier budownictwa pomoże nam sprawdzić czy w mieszkaniu wszystko jest w porządku. Wiedząc jak wygląda budowa mieszkania, jakich materiałów się używa, jak powinno wyglądać dobrze wykończone mieszkanie w stanie deweloperskim, specjalista sprawdzi czy nie ma żadnych uchybień i odchyleń od normy. Chodzi między innymi o równość wylewek, stan okien, stan dylatacji, równość ścian oraz inne elementy na które laik zwykle nie zwraca uwagi. Dzięki fachowemu sprawdzeniu dowiemy się, czy warto odebrać mieszkanie czy jednak lepiej najpierw poprosić dewelopera o poprawki. Odbierając mieszkanie samodzielnie, możemy tych niedopatrzeń nie zauważyć, a wtedy w trakcie prac wykończeniowych mogą one utrudnić nam wykończenie mieszkanie i znacznie wydłużyć prace remontowe. Dlatego wydając pieniądze na fachowy odbiór mieszkania zyskujemy oszczędności w późniejszym czasie, szybsze wykończenie mieszkania oraz szybszą przeprowadzkę.
Odbiór mieszkania od dewelopera – gdzie szukać takiej usługi?
Wystarczy w Internecie poszukać firm, które zajmują się odbiorem mieszkań od dewelopera. Najlepiej wpisać w wyszukiwarkę „odbiór mieszkania Warszawa” lub inne interesujące nas miasto i sprawdzić wyniki. Coraz częściej zdarza się, że firmy oferujące takie usługi działają na terenie całej Polski i odbierają mieszkania lub domy na życzenie klienta we wskazanym terminie. W trakcie takiego odbioru specjalista do spraw budownictwa ma do dyspozycji specjalistyczny sprzęt, którym posługuje się w trakcie odbioru mieszkania lub domu. Dzięki temu może sprawdzić np. czy izolacja budynku jest właściwie przeprowadzona. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi jest w stanie wykryć nawet najmniejszą usterkę taką jak nieszczelny dach, co jest wskazaniem do nieodebrania mieszkania od dewelopera. Deweloper ma obowiązek usunąć te usterki bez ponoszenia kosztów przez właściciela mieszkania. Warto o tym pamiętać odbierając mieszkanie od dewelopera i wesprzeć się pomocą specjalisty.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY