Co obejmuje podstawowy pakiet polisy?
Choć towarzystwa ubezpieczeniowe tworząc swoje oferty z polisami mieszkaniowymi, opierają się na własnych danych i ustaleniach, właściwie w każdym pakiecie podstawowym znajdziemy ochronę murów nieruchomości. Do takiej kategorii należą fundamenty, ściany, a także dach. Najczęściej zakres działania ubezpieczenia uwzględnia też elementy stałe, czyli części mieszkania, których nie da się zdemontować i wynieść bez użycia narzędzi i/lub siły. Mogą to zatem być: okna, drzwi, podłogi, wbudowane meble i urządzenia, różne instalacje czy poszczególne sprzęty AGD.
Podstawowy pakiet polisy mieszkaniowej będzie obejmował ochroną mieszkanie, dom lub nieruchomość w budowie. Poza tym zakres ten dotyczy też innych zabudowań trwale związanych z gruntem, np. garaż, altanę, basen czy budynki gospodarcze, a w przypadku mieszkania – piwnicę.
Należy wiedzieć, że taki podstawowy pakiet polisy ograniczony jest do działania w wypadku zaistnienia określonej ilości ryzyk – często jest to ok. 20 sytuacji losowych, ale może być ich także znacznie mniej lub więcej. Do takich zdarzeń należą: uderzenie pojazdu mechanicznego, pożar, wybuch, dym i sadza, silny huragan, ulewny deszcz, zalanie i uderzenie pioruna. Warto pamiętać o tym, że niektóre ryzyka mogą być uwzględnione w umowie jako podstawowe, podczas gdy inne towarzystwa uznają je już za rozszerzenia. Aby dowiedzieć się więcej informacji na temat polisa mieszkaniowa – co obejmuje?, powinniśmy bliżej zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Umowy.
Rozszerzenia uwzględniające więcej ryzyk
Wiedząc już, co obejmuje podstawowy pakiet, możemy zastanowić się, na jakich rozszerzeniach nam zależy. To ważne, ponieważ nie wszystkie z nich będą przydatne dla każdego właściciela domu czy mieszkania. Dobór dodatków do standardowej polisy powinniśmy oprzeć na indywidualnych wymaganiach względem zakresu ochrony. W ten sposób zweryfikujemy, które z nich są warte naszej uwagi. Jakie przykładowe rozszerzenia oferują towarzystwa ubezpieczeniowe?
Przydatne może się okazać objęcie ochroną ruchomości domowych. To jeden z popularnych wariantów, który ubezpiecza przedmioty możliwe do wyniesienia bez pomocy narzędzi czy szczególnej siły – w przeciwieństwie do elementów stałych. Do kategorii ruchomości domowych należą przykładowo:
- meble i wystrój wnętrza,
- sprzęt RTV elektroniczny, muzyczny, sportowy, fotograficzny itp.,
- drobne urządzenia AGD,
- ubrania, buty, akcesoria i biżuteria,
- dokumenty i gotówka.
Co ciekawe, mamy możliwość ubezpieczenia również zwierząt domowych. To rozwiązanie dla właścicieli kotów, psów, chomików czy wielu innych towarzyszy. Choć taka polisa nie należy do grupy najczęściej wybieranych, zainteresowani mogą zapoznać się nawet z informacjami na temat ubezpieczenia konia – ile kosztuje (sprawdź na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl).
Poza tym rozszerzeniem polisy jest także ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i dewastacji. Wówczas możemy liczyć na uzyskanie odszkodowania, gdy doszło do spowodowania różnych szkód przez złodzieja. Taki rodzaj dodatku będzie pomocny m.in. w przypadku posiadania domku letniskowego, w którym rocznie nie spędzamy zbyt wiele czasu, ale nie tylko. Do kradzieży może dojść w każdym miejscu, dlatego przechowując w domu cenne przedmioty, warto pamiętać o możliwości wykupienia takiego rozszerzenia.
Kolejne ryzyko, od którego można się ubezpieczyć, to powódź. W tym przypadku należy zastanowić się, czy nasza nieruchomość lub mieszkanie znajduje się na terenie, w którym może dojść do takiego zdarzenia. W końcu mieszkańcy wyższych pięter w wieżowcach nie będą tak narażeni na skutki powodzi jak właściciele lub najemcy lokali na parterze. Należy także znać różnice między tym ryzykiem a zalaniem, które mieści się w pakietach podstawowych.
Innym rozszerzeniem jest Home Assistance, które świadczy pakiet usług takich jak wsparcie specjalistów (np. hydraulika czy elektryka) czy zakwaterowanie w hotelu i zorganizowanie potrzebnego dojazdu, gdy doszło do dużych szkód w domu lub mieszkaniu. Wiele zależy od wybranego pakietu takiego dodatku.
Inny rodzaj ubezpieczenia – All Risk
Warto wspomnieć także o alternatywie dla podstawowych lub rozszerzonych polis zawierających określoną ilość sytuacji, w wyniku których otrzymamy odszkodowanie. Noszą one nazwę ubezpieczeń od ryzyk nazwanych. Oddzielnym wariantem, który uwzględnia długą listę zdarzeń, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć – nawet tych bardziej nietypowych – jest polisa od ryzyk wszystkich, czyli tzw. All Risks lub All Risk. To rozwiązanie dla osób, które preferują kompleksową ochronę ubezpieczeniową. Warto wiedzieć, że ten rodzaj ochrony nie jest dostępny w każdym towarzystwie, a do tego posiada mniejszą ilość rozszerzeń z uwagi na swój charakter. Ponadto nawet w tym przypadku dotyczą nas pewne wyłączenia odpowiedzialności, z czym należy się liczyć.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY