Utrudnia to poruszanie się, a także nie sprzyja wysypianiu w nocy. Jak radzić sobie z tą przypadłością i czym jest ona spowodowana? Czy obrzęki to powód do niepokoju dla przyszłej mamy? Kiedy zgłosić się do lekarza?
Obrzęki kończyn – dlaczego pojawiają się w ciąży?
Zastanawiasz się jakie trudności mogą Cię spotkać w trakcie ciąży? Jest ich całkiem sporo, a jedną z najczęstszych i sprawiających największy dyskomfort są obrzęki kończyn. Obrzęki w ciąży to jednak naturalny objaw i nie ma powodu do niepokoju. Spowodowane są tym, że organizm przygotowuje się do porodu i między innymi gromadzony jest zapas krwi i wody na wypadek, gdyby kobieta straciła jej zbyt wiele podczas akcji porodowej. Woda zatrzymywana jest w organizmie, a jej nadmiar gromadzi się m.in. w tkankach nóg. Dodatkowo powiększona macica uciska na żyły biodrowe, co sprawia, że odpływ krwi z kończyn dolnych jest utrudniony. Stąd opuchnięcie i obrzęki, zwłaszcza w okolicy kostek.
Obrzęki w ciąży – jak je złagodzić?
Obrzęki w ciąży nasilają się zwłaszcza latem, kiedy temperatura powietrza jest wysoka, co powoduje wolniejszy przepływ krwi. Mogą jednak dokuczać niezależnie od pory roku. Nasilają się podczas długotrwałego siedzenia lub stania i zmniejszają się po odpoczynku. Puchnąć mogą także ręce i podobnie jak w przypadku nóg jest to objaw naturalny, niebędący powodem do niepokoju.
Jeśli jednak opuchlizna pojawia się także na twarzy i innych częściach ciała, zwłaszcza po nocy, a obrzęki kończyn nie znikają po odpoczynku, to znak, że należy udać się do lekarza. Może to być objaw groźnej dolegliwości – gestozy.
Na obrzęki w ciąży ze strony rąk i nóg dobrze działa odpoczynek w pozycji leżącej. Nogi można nieco unieść w górę, tak by były wyżej od klatki piersiowej. Można podłożyć pod nie na przykład poduszkę lub koc, warto też spać w takiej pozycji. Zaleca się ograniczenie sytuacji, gdy trzeba długo stać lub siedzieć, warto też wykonywać proste ćwiczenia fizyczne poprawiające krążenie. Ta sama zasada dotyczy obrzęków rąk. By je złagodzić, warto między innymi ograniczyć czynności je obciążające, na przykład pisanie na komputerze. Przydatny jest też delikatny masaż. Na złagodzenie obrzęków dobrze działa dieta niskosodowa i umiarkowany wysiłek fizyczny. Przynajmniej raz dziennie zaleca się wyjście na spacer, co poprawi krążenie, a przy okazji dotleni organizm.
Inne dolegliwości – jak sobie z nimi radzić?
Dolegliwości bólowe i obrzęki kończyn to nie jedyne problemy, jakie pojawiają się w ciąży. Ciąża to także wahania nastroju i inne problemy natury psychologicznej, a także częsta zgaga i mdłości. Na wahania nastroju pomoże relaks i wyciszenie, zaś zgagę i mdłości można złagodzić domowymi sposobami. Ciąża to wymagający czas, ale można przejść go łagodniej, o ile przestrzegamy podstawowych zasad takich jak właściwa dieta i zdrowy tryb życia. W razie jakichkolwiek niepokojących symptomów nie należy też zwlekać z wizytą u lekarza. Uspokoi on przyszłą mamę, a w razie potrzeby zapisze leki lub zaleci suplementy diety. Podpowie też, jak radzić sobie z ciążowymi niedogodnościami.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY