Szybka pomoc dla szwankującego urządzenia – miękki reset
Reset telefonu przydaje się w kilku przypadkach, między innymi do uruchomienia, kiedy urządzenie nagle się zawiesi, a także gdy niezbędne jest przywrócenie danych fabrycznych. Można wszystkie te czynności wykonać samodzielnie, kiedy dowiemy się, czym różni się twardy reset od miękkiego i jakie są różnice w zależności od systemu operacyjnego. Dobrze pamiętamy czasy, kiedy posiadaliśmy pierwsze telefony i wyciągaliśmy z nich baterię, kiedy zaczynały działać wolniej. Niestety problemem często bywała mała pojemność pamięci lub błędy systemowe, obecnie technologia jest znacznie bardziej zaawansowana, jednak nie niezawodna. W takim razie jak zresetować telefon współcześnie? Warto zaznaczyć, że to ponowne włożenie baterii było odpowiednikiem miękkiego resetu, podczas którego dochodzi do zatrzymania wszystkich procesów a także wyczyszczenia pamięci podręcznej. Należy pamiętać o tym, że konkretne działania, które trzeba wykonać, zależą nie tylko od systemu operacyjnego, ale także od modelu telefonu. W bardzo starych komórkach wystarczyło po prostu wyjąć baterię, natomiast obecnie jest to niemożliwe. Właśnie dlatego im nowszy model, tym zwykle bardziej skomplikowana instrukcja. Za każdym razem warto sprawdzać zalecenia producenta.
Przywrócenie do ustawień fabrycznych – twardy reset
Zdarza się, że smartfon zaczyna działać wolniej i dłuższe przetwarzanie zaczyna nam utrudniać użytkowanie. Takie odświeżenie swojego telefonu będzie także odpowiedzią na problemy z działaniem aplikacji i łączeniem z infrastrukturą operatora. Musimy pamiętać jednak, że przywrócenie ustawień fabrycznych, poza powrotem do domyślnych konfiguracji, powoduje także usunięcie wszystkich plików i danych. Najlepiej jest przemyśleć decyzję o wykonaniu tego kroku, a kiedy stan urządzenia na to pozwala przesłać ważne materiały (dokumenty, obrazy) na inny telefon lub w chmurę. Zawsze konieczne jest wyczyszczenie smartfona przed jego sprzedażą. Oto wskazówki:
- Android: najpierw należy wyłączyć swój telefon, a później postępować zgodnie z instrukcją producenta, przy czym konkretne działania zależą od modelu smartfona.
- iOS: podobnie w tym wypadku trzeba postępować zgodnie z zaleceniami producenta, przy czym w nowszych modelach najpierw należy kliknąć zwiększenie głośności, a później zmniejszenie, a cała operacja kończy się, gdy na ekranie pojawi się logo marki Apple.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY