Kogo nagrodziłby Tadeusz Mazowiecki? IV edycja Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy

Kogo nagrodziłby Tadeusz Mazowiecki? IV edycja Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy

Ratusz chce docenić i uhonorować tych, którzy działają na rzecz miasta, za wkład w upowszechnianie postaw obywatelskich, rozwój społeczności lokalnej i poszanowanie praw człowieka. Patronem nagrody jest pierwszy premier wolnej Polski (rozpoczął urzędowanie w 1989 r.) uważany za jednego z twórców współczesnej polskiej demokracji.

– Premier Tadeusz Mazowiecki skierował Polskę w 1989 roku na drogę demokracji. Wielkim zadaniem jego rządu była transformacja gospodarki od socjalizmu do kapitalizmu oraz integracja z Zachodem – wspomina wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra. – Nagroda, którą teraz przyznajemy jest przeznaczona dla młodych ludzi. Tych, którzy dopiero wchodzą w dorosłość, a już chcą działać, zmieniać i polepszać świat. Starają się znajdować dobre odpowiedzi na współczesne wyzwania.

Do tegorocznej edycji nagrody można zgłaszać projekty zrealizowane w 2022 roku. Spośród przesłanych zgłoszeń Kapituła wyłoni laureatów i laureatki w dwóch kategoriach wiekowych 15-19 lat i 20-26 lat.

Zgłoszenia są przyjmowane do 11 października – na miejskiej stronie. Tu również można znaleźć dodatkowe informacje.

Warsztaty dla uczniów i uczennic w Warszawie

Tegorocznej edycji Nagrody towarzyszyć będą bezpłatne warsztaty edukacyjne dla uczniów i uczennic warszawskich szkół ponadpodstawowych przygotowane przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Podczas spotkań prezentowana będzie sylwetka patrona Nagrody, premiera wolnej Polski i związany z nim ważny fragment historii naszego kraju. Jednym z tematów rozmów będzie aktywność społeczna.

W planie także projekcja filmu krótkometrażowego „Rewolucje przeprowadza się przez telefon” w reżyserii Małgorzaty Świderskiej wyprodukowanego przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Wystawa o Tadeuszu Mazowieckim w Warszawie

Więcej informacji na temat postaci patrona nagrody można dowiedzieć się z wystawy poświęconej życiu i działalności Tadeusza Mazowieckiego „Najpierw jest się człowiekiem”. Do 29 września można ją oglądać przy bulwarze Grzymały-Siedleckiego (obok stacji metra Centrum Nauki Kopernik).

Wystawa została przygotowana przez Dom Spotkań z Historią dla Urzędu m.st. Warszawy i towarzyszy Nagrodzie Prezydenta m.st. Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.