Warszawa postawiła kolejny krok w kierunku informowania mieszkańców o aktualnym stanie powietrza. Do dotychczasowych stacji pomiarowych dołączyły 164 czujniki, za których montaż odpowiada firma Airly Public.108 z tych urządzeń znalazło się na terenie Warszawy, a resztę rozlokowano w 17 sąsiednich gminach.
Połowa warszawskich czujników została zamontowana przy placówkach edukacyjnych. Reszta trafiła do wybranych urzędów dzielnic, a także na ciągi komunikacyjne, w tym przy Centrum Edukacji Leśno-Przyrodniczej na ul. Rydzowej oraz przy Schronisku na Paluchu.
Zdrowie i jakość życia mieszkańców są dla nas absolutnym priorytetem. Dlatego dbamy o poprawę jakości powietrza. Aby lepiej poznać źródła zanieczyszczeń i chronić mieszkańców, rozwijamy warszawski system monitoringu powietrza. Uruchomiliśmy już 2 precyzyjne stacje – na Pradze oraz w Śródmieściu. Teraz uzupełniamy system gęstą siecią małych czujników. Wspólnie z 17 gminami partnerskimi budujemy jeden z największych systemów w Europie. Czyste środowisko to lepsze warunki życia dla wszystkich warszawianek i warszawiaków – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Dane z urządzeń pomiarowych można sprawdzić na warszawskiej platformie IoT, a także w aplikacji mobilnej Warszawa 19115.
Pomiary nie tylko w Warszawie
Czujniki mierzą zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi PM10, PM2,5, a także PM1. Ponadto sprawdzają także zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu, a niektóre z nich nawet ozonem. Zostały one ustawione nie tylko w Warszawie, ale tez w sąsiednich gminach, w: Halinowie, Izabelinie, Karczewie, Konstancinie-Jeziornie, Lesznowoli, Milanówku, Nieporęcie, Nowym Dworze Mazowieckim, Otwocku, Piastowie, Radzyminie, Starych Babicach, Sulejówku, Wieliszewie, Wołominie, Ząbkach i Zielonce.