Komornik puka do drzwi. Jaki ratunek dla zadłużonych?

fot. artykuł sponsorowany

Kiedy można spodziewać się wizyty komornika?

Generalnie, cały proces od wzięcia pożyczki, przez unikanie jej spłacania aż do wizyty komornika jest dość przejrzysty. Po upływie wyznaczonego terminu płatności, najpierw odezwie się do nas bank lub dana instytucja pozabankowa. Będą próbowali skontaktować się z nami poprzez telefon, maile czy listy. W razie braku odpowiedzi, do akcji wkroczy firma windykacyjna. Jeśli i jej wezwania zignorujemy, to sprawa najpewniej trafi do komornika, który będzie mógł wejść na nasze konto i ściągnąć z niego nasze oszczędności.

Oczywiście, nie będzie on mógł zabrać wszystkich pieniędzy. Musi zostawić nam kwotę niezbędną do przeżycia, przez co rozumie się odpowiednik minimalnej krajowej. Nie może też zabrać takich rzeczy jak: ubrania, jedzenie, pościel, leki, narzędzia itd. Ale już komputer, telewizor czy samochód – jak najbardziej. W skrajnych przypadkach istnieje nawet szansa, że może zająć daną nieruchomość.

Dlatego też, zawsze lepiej współpracować z komornikiem. Należy mieć świadomość, że zarówno jemu, jak i firmie pożyczkowej zależy na odzyskaniu pieniędzy a nie na naszej niewypłacalności. Formą wyjścia z takiej sytuacji może być zaciągnięcie tzw. pożyczki oddłużeniowej, która działa na zbliżonych zasadach do pożyczki konsolidacyjnej. Pożyczka dla zadłużonych z komornikiem to czasami jedyne dobre rozwiązanie, które może pomóc wyjść ze spirali niekończących się długów.

A może jednak kilka chwilówek?

Osoby zadłużone mają ze wzięciem dodatkowej pożyczki spory kłopot. Nikt nie chce bowiem inwestować swoich pieniędzy w klienta, który jest potencjalnie niewypłacalny. Niektóre firmy pozabankowe oferują jednak takie usługi. Nie weryfikują oni nawet naszej historii kredytowej w BIK-u i nie oczekują dokumentacji o zarobkach. Udzielą nam danej pożyczki na znacznie wyższy procent – ot, cała tajemnica.


Podobnie, jeśli zdecydujemy się na pożyczkę od osoby prywatnej. Co prawda, znalezienie inwestora, który zdecyduje się wyciągnąć pomocną dłoń i udzielić nam pożyczki, wiedząc, że zmagamy się z komornikiem, może być trudne. Najpewniej zgodzi się on udzielić pożyczki, ale z zabezpieczeniem w postaci zastawu oraz bardzo wysokim oprocentowaniem.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.