Homokomando od dłuższego czasu walczy o powrót tęczy na plac Zbawiciela. W końcu projekt „Roztęczamy Warszawę” został dopuszczony do głosowania w budżecie obywatelskim. Zanim jednak Łuk LGBT+ będzie mógł stanąć na placu Zbawiciela, potrzebny jest projekt tej instalacji. Homokomando ogłosiło konkurs dla architektów, artystów i pracowni architektonicznych, który ma wyłonić najlepszy pomysł na tę rzeźbę.
Projekt, który zwycięży, zostanie przekazany miastu do realizacji, a następnie, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, stanie na placu Zbawiciela w czerwcu 2023 roku. W wyłonieniu najlepszego projektu organizatorom pomoże specjalnie stworzone na tę okazję jury. Zasiądą w nim uznane osoby ze świata sztuki i nie tylko. W jury znajdzie się m.in. Anja Rubik, Ralph Kamiński, Linus Lewandowski, Syliwa Chutnik, Izabela Kowalczyk, Marcin Szczelina, Magda Mosiewicz i Beata Chomątowska.
Zasady konkursu na Łuk LGBT+
- Zgłoszenia można będzie przesyłać od 1 lipca do 30 września.
- Projekt powinien być innowacyjny. Osoby zgłaszające muszą dysponować pełnią autorskich praw majątkowych do projektu.
- Projekt powinien być „możliwie niezniszczalny”. W szczególności — niepalny.
- Zwycięski projekt wybierze jury, rekomendując jego realizację miastu.
- Uczestnicy zobowiązują się, że w razie wygranej – przekażą nieodpłatnie autorskie prawa majątkowe Warszawie.
- Jury może także wyróżnić inne prace. Możliwe, że mieszkanki_ńcy innych miast będą nimi zainteresowane_i – choć to już poza zakresem naszego konkursu.
Projekt „Roztęczamy Warszawę” w budżecie obywatelskim
Początkowo ratusz odrzucił zgłoszenie Linusa Lewandowskiego z grupy Homokomando, który zaproponował projekt „Roztęczamy Warszawę”. Jednak po licznych protestach aktywistów i odwołaniu się autorów, władze miasta zmieniły decyzję i dopuściły projekt do głosowania. Już od jutra mieszkańcy Warszawy będą mogli zagłosować na ten projekt, więcej informacji można znaleźć pod tym adresem.