Konto firmowe dla jednoosobowej działalności Jakie wybrać – aby wyjść na tym jak najlepiej?
Trzymanie porządku w swoich finansach to podstawowy obowiązek dla każdego przedsiębiorcy nastawionego na sukces i jednoosobowa działalność nie jest wyjątkiem. Dlatego decyzja o tym, jakie konto firmowe dla jednoosobowej działalności wybrać powinna być zawsze poprzedzona dokładnym researchem ofert. Jeśli szukasz takich informacji – dobrze trafiłeś. Tutaj zebraliśmy w pigułce wszystkie najważniejsze informacje pomocne przy podjęciu tej ważnej dla przyszłości Twojego biznesu decyzji.
Czy prowadząc jednoosobową działalność trzeba założyć konto firmowe?
By móc zrozumieć, czy i dlaczego konto firmowe dla jednoosobowej działalności może być Ci potrzebne – należy w pierwszej kolejności rozróżnić warunki stawiane przez polskie prawo. Mikroprzedsiębiorcy z zasady są zwolnieni z obowiązku rozliczeń za pomocą konta bankowego i mogą dokonywać takowych rozliczeń z ZUS-em, urzędem skarbowym czy też z klientami w formie gotówkowej. Są jednak szczególne sytuacje, kiedy powstaje obowiązek realizacji transakcji za pośrednictwem rachunku firmowego i to one czynią posiadanie konta firmowego dla jednoosobowej działalności wręcz koniecznym.
W jakich przypadkach nie obejdziesz się jako mikroprzedsiębiorca bez konta firmowego dla jednoosobowej działalności?
- Zawsze wtedy, gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza kwotę 15 0000 złotych.
- Zawsze wtedy, gdy transakcja dotyczy dwóch przedsiębiorców.
Warto dodać, że polskie prawo nakłada obowiązek posiadania firmowego dla podmiotów chcących lub zobowiązanych do korzystania z mechanizmu podzielonej płatności oraz dla spółek.
Czym wyróżnia się konto firmowe dla jednoosobowej działalności?
Wybierając konto firmowe dla jednoosobowej działalności pamiętaj, że z tego tytułu możesz liczyć na różnego rodzaju benefity zarezerwowane właśnie dla tego rodzaju kont. Do najważniejszych z całą pewnością należą bardzo niskie lub zerowe opłaty za różne operacje, czy też dużo większą elastyczność w zakresie międzynarodowych transakcji niż w przypadku prywatnych kont. Konta firmowe często mają też większe wsparcie ze strony banku i interesującą ofertę edukacyjną dedykowaną dla przedsiębiorców, co zawsze stanowi wartość dodaną w takich kwestiach i w perspektywie długoterminowego rozwoju swojego biznesu.
Właściwie każdy bank na swój własny zestaw wyróżników do zaproponowania, a poprzez zapoznanie się z nimi będziesz mógł łatwiej zdecydować o tym, z jaką instytycją finansową ostatecznie chcesz podjąć współpracę.
Jakie konto założyć dla działalności jednoosobowej?
W kolejnym akapicie dowiesz się, jak brzmi jednoznaczna odpowiedź na pytanie JDG konto firmowe czy prywatne. Jednak zanim do tego przejdziemy – już teraz możemy Ci zdradzić, na co w sposób szczególny warto zwrócić uwagę podczas wyboru konta firmowego dla jednoosobowej działalności. Przede wszystkim patrz na to, na jakie ewentualne opłaty za prowadzenie rachunku musisz się przygotować. Prawdą jest, że rzadko trafia się oferta na całkowicie bezpłatną możliwość prowadzenia takiego rachunku – dlatego dobrze jest rozeznać się, która oferta banku będzie najbardziej atrakcyjna.
Pozostając w temacie opłat – jednym z najważniejszych zagadnień tutaj zwykle są opłaty za przelewy, a już na pewno jeśli mowa o tych przekazywanych do ZUS-u lub Urzędu Skarbowego. Pamiętaj, że będą one wykonywane regularne, dobrze jest więc wiedzieć jak to wygląda w ofercie konkretnej instytucji finansowej.
Przy wyborze konta firmowego dla jednoosobowej działalności patrz też przyszłościowo na ofertę kredytową oraz jaki wachlarz produktów dedykowanych przedsiębiorcom ma do zaproponowania dany bank. Te kluczowe czynniki pomogą Ci w podjęciu możliwie, jak najlepszej decyzji dla Twojego biznesu i jego długoterminowego rozwoju. Polecamy również sprawdzić ranking kont firmowych na https://direct.money.pl/konto-firmowe
Czy warto założyć konto formowe dla jednoosobowej działalności?
Zrozumienie tego, czy konto firmowe dla jednoosobowej działalności jest warte zachodu – można najlepiej wyjaśnić na przykładzie tego, jak bardzo kłopotliwe może się okazać to, że mikroprzedsiębiorca będzie korzystał z konta prywatnego jako konta firmowego.
Wady używania konta osobistego jako biznesowego – czyli dlaczego lepiej mieć konto firmowe dla jednoosobowej działalności:
- Brak przejrzystości
- zwrot nadwyżki VAT
- bardziej rygorystyczne zajęcia komornicze
- wykorzystywanie rachunku niezgodnie z przeznaczeniem
- zawiłe opodatkowanie odsetek
Jeśli chcesz uniknąć wyżej wymienionych problemów – warto postarać się o konto firmowe dla jednoosobowej działalności, nawet jeśli w tym momencie sądzisz, że jest to Ci niepotrzebne. Do istotnych zalet posiadania takiego rachunku firmowego na pewno warto zaliczyć m.in.: uproszczone procedury szybkiego finansowania, preferencyjne warunki wykonywania przelewów do urzędów, czy też po prostu jakże istotny dla każdego mikroprzedsiębiorcy — porządek w finansach.
Oferta kont firmowych dla jednoosobowej działalności
Nie ma lepszego sposobu na to, by znaleźć i wytypować najlepsze konto firmowe aniżeli porządny research. Możesz to zrobić na wiele sposobów, czy też skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Jednak jednym z najbardziej podstawowych i przystępnych podejść jest wgląd do porównywarek online ofert poszczególnych banków.
Na potrzeby tego artykułu przejrzeliśmy aktualne oferty kont firmowych dla jednoosobowej działalności w poszczególnych bankach. Dobra wiadomość jest taka, że masz w czym wybierać i duża konkurencja na rynku finansowym stawia Ciebie – klienta – na pozycji preferencyjnej. Dla przykładu Santander konto firmowe nie pobiera żadnych opłat za konto, kartę czy wypłaty z bankomatów. Możesz też w tym banku liczyć na interesujący bonusy, jak 300 zł za prowadzenie e-księgowości.
Innym interesującym przykładem, jest to co do zaproponowania ma PKO konto firmowe w zakresie kont firmowych dla jednoosobowej działalności. Mianowicie możesz liczyć miesięcznie nawet do 200 zł zwrotu za różnego rodzaju płatności wykonane kartą VISA oraz podobnie jak w przypadku Santander – czekają na Ciebie zerowe opłaty za prowadzeni konta, czy posiadanie karty (tutaj z walutą wielofunkcyjną).