Dlaczego warto oszczędzać?
Gromadzenie oszczędności jest jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa finansowego swojej rodzinie. Kapitał może pomóc nam w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji życiowych, które wygenerują znaczne koszty. Oszczędności zapewniają tym samym spokój i stabilizację życiową. Wiele osób decyduje się jednocześnie na zbieranie pieniędzy na jasno określony cel. Niektórzy chcą przeznaczyć je na edukację dzieci, wakacje, budowę domu lub emeryturę. Oszczędzanie pozwala nam tym samym finansować kosztowne przedsięwzięcia oraz realizować długoterminowe plany.
Zależy Ci na odpowiedzialnym gospodarowaniu kapitałem? Skutecznym zabezpieczeniem oszczędności będzie ubezpieczenie od Warty dla rodziny, które zapewni wsparcie ekonomiczne w chwili wystąpienia nieprzewidzianego zdarzenia (śmierć, wypadek, choroba, ale i narodziny dziecka). Właściwie dopasowana polisa ochroni w ten sposób Twoje pieniądze. W zależności od swoich potrzeb możesz sięgnąć po ubezpieczenie dla singli, rodziców oraz seniorów.
Jaki sposób oszczędzania jest najbardziej opłacalny?
Wiele osób wciąż decyduje się na tradycyjne gromadzenie oszczędności w gotówce lub na koncie w banku. W czasach inflacji pieniądze zaczynają jednak tracić swoją siłę nabywczą. Fakt, iż za tę samą ilość pieniędzy możemy kupić mniej produktów, prowadzi do wzmożonego zainteresowania różnymi formami inwestowania. Za najskuteczniejszy sposób oszczędzania uchodzi inwestowanie w aktywa. Wspomniana metoda powiększania kapitału wiąże się jednak z ryzykiem. Brak wiedzy i doświadczenia zniechęca wiele osób przed samodzielnym inwestowaniem.
Za jeden z najbezpieczniejszych sposobów ochrony oszczędności przed spadkiem wartości uchodzą obligacje Skarbu Państwa. Stanowią ciekawe rozwiązanie dla każdego inwestora, niezależnie od posiadanego kapitału i doświadczenia inwestycyjnego. Zapewniają zadowalający zysk, przy maksymalnym ograniczeniu ryzyka. Ich mechanizm działania jest niezwykle prosty. Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministerstwo Finansów pożycza pieniądze od posiadacza obligacji, które spłaca w określonym terminie wraz z odsetkami.
Kiedy warto założyć lokatę?
Alternatywnym sposobem inwestowania, zapewniającym wysoki poziom bezpieczeństwa, są lokaty oszczędnościowe. Ich cechą charakterystyczną są jasno określone kwoty. Oznacza to, że nie możemy z czasem dokładać do oszczędności. Aby zainwestować więcej kapitału, konieczne jest założenie nowej lokaty. W zależności od swoich preferencji możesz wybrać lokaty odnawialne i nieodnawialne. W pierwszym przypadku po upłynięciu terminu określonego w umowie następuje zwrócenie środków wraz z odsetkami.
Jeśli planujesz ulokować oszczędności na lokacie, weź pod uwagę ofertę największych banków w naszym kraju. Podczas wyboru uwzględnij czas trwania oraz częstotliwość kapitalizacji, czyli to, jak często będziemy otrzymywać odsetki od zgromadzonego kapitału. Korzystanie z lokaty bankowej ułatwi utworzenie poduszki finansowej, która stanie się najlepszym gwarantem bezpieczeństwa ekonomicznego w przyszłości.
Jakie zalety ma konto oszczędnościowe?
Do najpopularniejszych metod oszczędzania w naszym kraju należą także konta oszczędnościowe. Ich największą zaletą jest znaczna elastyczność. Przeznaczone są do wieloletniego oszczędzania. Pozwalają na regularne deponowanie środków. Jest to świetny wybór dla każdego – niezależnie od posiadanego kapitału. Na konto możesz wpłacać bowiem nawet niewielkie kwoty, sięgające 50 czy 100 zł. Odsetki naliczane są cyklicznie (nawet codziennie), a sama umowa zawierana jest na czas nieokreślony.
Konto oszczędnościowe to także doskonały trening zarządzania pieniędzmi dla najmłodszych członków rodziny. W przeciwieństwie do produktów inwestycyjnych są w pełni bezpieczne i przewidywalne. Z łatwością możesz oszacować zyski – bez ryzyka utraty kapitału początkowego. Jest to doskonałe rozwiązanie również dla tych osób, które mają zgromadzone oszczędności w gotówce i chcą uchronić je przed dalszym spadkiem siły nabywczej. Konto w banku pomoże nam w organizowaniu finansów i długotrwałym zarządzaniu kapitałem.
MATERIAŁ SPONSOROWANY