Mazowsze rozpoczęło program polityki zdrowotnej leczenie niepłodności za pomocą In Vitro we wrześniu 2019 roku. Od tamtej pory dzięki niemu urodziło się 422 dzieci, a 953 ciąże zostały potwierdzone. Województwo ma zamiar kontynuować te działania w kolejnych latach.
Do 2025 r. zarezerwowaliśmy na ten cel ponad 11,9 mln zł. Szacujemy, że pozwoli to na przeprowadzenie ponad 2 tys. procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dla wielu par procedura in vitro to jedyna szansa na posiadanie potomstwa. Równocześnie jest ona bardzo kosztowna i stać na nią niewielu Mazowszan. Dzięki naszemu programowi otwiera się przed nimi także ta szansa — powiedział marszałek Adam Struzik.
W Polsce badania niepłodności nie są wystarczająco rozwinięte, ale według Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRIE) problem ten dotyczy od 10 do 15 proc. par. A więc może zmagać się z nim aż około 1,5 mln par. Jedynie połowa z nich decyduje się na terapię. Z kolei około 25 tys. par rocznie wymaga zapłodnienia pozaustrojowego.
Problem niepłodności dotyka coraz większej liczby par w Polsce. Wielu z nich można pomóc. Czasami potrzebna jest tak skomplikowana i kosztowna procedura, jak in vitro. Samorząd województwa dostrzega ten problem, dlatego trzy lata temu zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie programu. Do tej pory, zgłosiło się do niego ponad 3 tys. par, z których zakwalifikowano ponad 2,2 tys. Przeprowadzono blisko 1,9 tys. procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Stwierdzono 953 ciąże, urodziło się już 422 maluszków. To pokazuje, jak bardzo tego typu inicjatywy są dziś potrzebne. Nie da się też przecenić roli społecznej, jaką odgrywają — mówi Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
Od listopada paty mogą zgłaszać się do jednej z tych klinik, by otrzymać pomoc:
- Fertina Sp. z o.o. z Warszawy;
- Provita Sp. z o.o. z Warszawy;
- Centrum Zdrowia Warszawa Sp. z o.o. (Gameta Warszawa);
- Centrum Bocian Sp. z o.o. sp. komandytowa z Warszawy;
- Gravida Sp. z o.o. z Płocka;
- Salve Medica Warszawa Sp. z o.o. Sp. komandytowa;
- Invicta Sp. z o.o. z Warszawy;
- FertiMedica Centrum Płodności Sp. z o.o. Sp. komandytowa z Warszawy;
- Przychodnia Lekarska „NOVUM” Katarzyna Kozioł, Piotr
- Lewandowski spółka jawna z Warszawy;
- Medi Partner Sp. z o.o. z Warszawy;
- Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka
- Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Sp. z o.o.