Mieszkanie w Warszawie – komu przysługuje i jak się o nie ubiegać?

Mieszkanie w Warszawie komu przysługuje i jak się o nie ubiegać?

W tym roku zostało oddanych zostało 235 mieszkań w zasobach Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W przyszłym roku planowane jest ukończenie 311 mieszkań: 186 mieszkań w budynku na rogu ul. Ząbkowskiej i Markowskiej, 29 mieszkań przy ul. Strzeleckiej oraz 96 lokali komunalnych w Rembertowie i Pradze Północ.

– Chcemy zachować tę dynamikę. Szukamy nowych działek, przygotowujemy nowe miejsca, żeby budownictwo mieszkaniowe cały czas rozwijać, aby oddawać nowe mieszkania. Ale polityka mieszkaniowa to nie tylko nowe mieszkania. Cały czas realizujemy program związany z modernizacją kamienic, budynków w takich dzielnicach jak Praga-Północ. Cały czas remontujemy również pustostanów, a ten rok chcemy zakończyć z liczbą 1800 wyremontowanych pustych lokali – podkreśla Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. 

Budynek na rogu Ząbkowskiej i Markowskiej

Na warszawskiej Pradze powstają nowe mieszkania na wynajem. Inwestycję realizuje Towarzystwo Budownictwa Społecznego Warszawa Południe Sp. z o.o. W budynku u zbiegu ulic Ząbkowskiej i Markowskiej  powstaje 186 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni ok. 8,6 tys. m², z czego 23 będą dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Na parterze zaplanowano 5 lokali usługowych, natomiast w podziemnym garażu będzie 41 miejsc postojowych. Na obiekcie zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna. W budynku powstanie również placówka opiekuńczo-wychowawcza.

Cała inwestycja będzie doskonale wpisywała się w praski charakter zabudowy – budynek przy ul. Markowskiej posiada wewnętrzny dziedziniec i przejścia bramowe.

Warszawa posiada 80 tys. mieszkań

Obecnie w zasobie mieszkaniowym m.st. Warszawy na ok. 80 tys. lokali mieszkalnych, 87 proc. jest wyposażonych w instalacje centralnego ogrzewania z sieci ciepłowniczej i gazowej. Pozostałe 13 proc. to lokale w budynkach, które posiadają inny sposób ogrzewania, głównie elektryczny.

W  latach 2018-2022 doposażono w centralne ogrzewanie ponad 3,3 tys. lokali, co stanowi prawie 50 proc. wszystkich doposażeń. Na ten cel wydano ok. 48 mln zł.

Komu należą się mieszkania z zasobu TBS w Warszawie?

– O lokal z warszawskiego zasobu mieszkaniowego mogą ubiegać się przede wszystkim osoby zamieszkujące Warszawę. Kolejnym warunkiem jest brak posiadania innego mieszkania w Warszawie. Trzecim kryterium dotyczy dochodów, a jego skomplikowanie zależy od rodzaju uczestnictwa, czy to udział własny czy partycypacja własna – komentuje Aldona Machnowska-Góra.

Mieszkanie w Warszawie komu przysługuje i jak się o nie ubiegać?, fot. mat. prasowe

Osoby zainteresowane pozyskaniem mieszkania w zasobie Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS) w Warszawie mają teraz dwie alternatywy do wyboru.

Pierwszą opcją jest uczestnictwo w naborze przeprowadzanym przez miejskie spółki TBS, takie jak TBS Północ sp. z o.o. lub TBS Południe sp. z o.o., na konkretne inwestycje. W przypadku tej opcji przyszły najemca zobowiązany będzie do wpłacenia partycypacji, co stanowi wkład na pokrycie części kosztów budowy lokalu (około 30% wartości kosztów budowy mieszkania). Dodatkowo, osoba taka musi spełnić określone kryteria określone w ustawie z dnia 26 października 1995 r. dotyczącej wsparcia budownictwa mieszkaniowego.

Drugą opcją jest złożenie wniosku o wynajem mieszkania TBS w dzielnicy, gdzie osoba zamieszkuje. W tym przypadku przyszły najemca nie będzie zobowiązany do wpłaty partycypacji, jednak nadal musi spełnić kryteria określone w zarządzeniu nr 1294/2022 Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 4 sierpnia 2022 r. dotyczącym pomocy mieszkaniowej w ramach zasobu TBS. To zarządzenie precyzyjnie określa:

  • Kryteria wyboru osób, które mogą zostać najemcami mieszkań TBS i nie będą partycypować w kosztach ich budowy.
  • Procedurę udzielania pomocy mieszkaniowej w formie wynajmu mieszkania TBS przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Miasto Stołeczne Warszawa udziela pomocy mieszkanowej zasobu TBS osobom o dochodach wyższych niż te, które pozwalają na ubieganie się o lokale z zasobu mieszkaniowego Miasta Warszawa, znane jako „lokale komunalne”. Jednak dochody te nie mogą być na tyle wysokie, aby pokryć potrzeby mieszkaniowe na zasadach rynkowych. Jeżeli spełniasz kryteria wynajmu mieszkania TBS, Miasto Stołeczne Warszawa może pomóc Ci w znalezieniu odpowiedniego lokalu z zasobu miejskich Towarzystw Budownictwa Społecznego.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.