Gotowi na solidną porcję wiedzy na temat chińskiej kultury? Pełna Kultura powraca także w tym sezonie 2024/25. Czekają na Was nie tylko audycje i filmy, lecz także nagrody! Po szczegóły zapraszamy poniżej.
Specjalne wydania Pełnej Kultury pojawiają się na naszej antenie co niedzielę między 17:00 a 18:00. Przegapiona audycja? Tu z pomocą przychodzi zakładka podcasty i wszystkie archiwalne nagrania. Radiowym opowieściom towarzyszą filmy, a każdy tydzień to podróż w inną odnogę szeroko pojętej kultury kraju, o którym z przyjemnością Wam opowiemy.
Każdej audycji towarzyszyć będzie konkurs ogłaszany w trakcie jej trwania, ale już teraz warto wiedzieć, że przyda się znajomość tego adresu: konkurs@radiokolor.pl. Sugerujemy też zaobserwować nas na Facebooku i Instagramie, aby być na bieżąco z Pełną Kulturą!
Film 1: Traktuję Chiny jako swój drugi dom – rozmowa z Moniką Krawczyk
Jak to jest mieszkać w Chinach przez trzy miesiące? Rozmawialiśmy z Moniką Krawczyk, która od kwietnia podróżuje po Chinach. Jakie momenty, które przeżyła w Chinach zapadły w pamięci Polki? Dlaczego zdecydowała się zostać tutaj na dłużej?
Film 2: Bartek Czech – jestem zafascynowany chińską kulturą
Bartłomiej Czech – polski naukowiec specjalizujący się w fizyce kwantowej, prowadzi badania w Instytucie Studiów Zaawansowanych na Uniwersytecie Tsinghua. Wraz z pochodzącą z Indonezji żoną wykazują głębokie zainteresowanie chińską kulturą, co skłoniło ich do zapisania dziecka do lokalnej szkoły.
Czy są książki polskich autorów w najpiękniejszej księgarni w Pekinie? | Pełna Kultura
W najpiękniejszej księgarni w Pekinie pojawia się pytanie, czy można tam znaleźć książki polskich autorów. Przestrzeń ta, pełna literatury z różnych stron świata, skłania do refleksji nad obecnością polskiej twórczości w Chinach. Jakie miejsce zajmuje polska literatura w tej wyjątkowej księgarni i jakie są współczesne trendy w chińskim czytelnictwie?
Film 3: Sonda na temat chińskiej gospodarki oczami Polaków
Jak Polacy postrzegają dynamiczny rozwój gospodarczy Chin w ostatnich latach? Co sądzą o wprowadzonych przez Chiny zasadach dotyczących ruchu bezwizowego? Jakie znaczenie ma chińska infrastruktura, obejmująca sieci kolejowe, autostrady, elektrownie i inne projekty, dla rozwoju Europy oraz świata? Jakie korzyści wynikają z tych inwestycji na poziomie globalnym?
Film 4: Spotkanie B2B zaowocowało nową współpracą
Spotkanie biznesowe B2B, które odbyło się w ramach Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego, stworzyło doskonałą okazję do rozmów i negocjacji dla reprezentantów różnych sektorów. Jakie są relacje między polskimi przedsiębiorstwami a ich chińskimi partnerami? Jakie efekty przynoszą takie dyskusje podczas spotkań?
Czy roboty mają oczy? | Pełna Kultura
Różne rodzaje robotów są obecne w naszym codziennym życiu, można je spotkać w wielu miejscach – od szpitali i hoteli, po galerie handlowe. Wydaje się niezwykłe, że maszyny te są w stanie samodzielnie manipulować przedmiotami, a przy tym działają precyzyjnie, nie popełniając błędów. Jak to możliwe, że roboty potrafią wykonywać te zadania z tak dużą precyzją?
Film 5: Centralna Oś Pekinu została oficjalnie wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa
Podczas 46. Konferencji Światowego Dziedzictwa UNESCO w New Delhi wpisano „Centralną oś Pekinu” na Listę Światowego Dziedzictwa, zwiększając liczbę chińskich obiektów na tej liście do 59. „Centralna oś Pekinu” to 7,8-kilometrowa trasa z północy na południe przez stare miasto, powstała w XIII wieku, obejmująca 15 obiektów, m.in. Zakazane Miasto, Brama Tiananmen i Świątynia Nieba.
4. spotkanie Sekretariatu Współpracy Logistycznej Chin i Państw Europy Środkowo Wschodniej
w Ybin | Pełna Kultura
28 września w Yibin odbyło się czwarte spotkanie Sekretariatu Współpracy Logistycznej Chin i Państw Europy Środkowo-Wschodniej, mające na celu promowanie współpracy logistycznej oraz rozwoju branż, takich jak transport multimodalny i fotowoltaika, czego efektem było m.in. podpisanie listy intencyjnej pomiędzy Portem Yibin a Portem Gdańskim.
Film 6: Village Super League w prowincji Guizhou | Pełna Kultura
Brazylijski piłkarz Kaká odwiedził Village Super League w Chinach, wspierając młode piłkarki z terenów górskich, a rok wcześniej swoje wsparcie dla wydarzenia wyraził Michael Owen. To wiejskie rozgrywki piłkarskie zyskały międzynarodową uwagę, przyciągając gwiazdy futbolu i fanów z całych Chin.
Film 7: Polski pianista Michał Ciesielski. Jazz staje się coraz popularniejszy w Chinach
Michał Ciesielski, polski pianista jazzowy, od pięciu lat mieszka i pracuje w Pekinie, gdzie uczy jazzu oraz prowadzi własny zespół grający w polskim stylu.
Według niego jazz staje się coraz bardziej popularny w Chinach, a spokojne życie w tym kraju wzbogaciło jego twórczość muzyczną.
Film 8: Pokazuję Polakom Chiny: Porcelanowy Dom w Tiencinie | Pełna Kultura
Jakie jest najpopularniejsze miejsce w Tiencinie na zrobienie selfie? Kiedy i jak powstał ten niezwykły obiekt? Czasami fantazja ludzka przybiera realne kształty.
Film 9: Piotr z Shenzhen, kiedy przyjeżdża tutaj staje się „shenzhenczykiem” | Pełna Kultura
Piotr, Polak, który robi interesy w Shenzhen. Dziennikarz i on spacerują po Qianhai, typowym miejscu w Shenzhen, gdzie praktyka wysokiej jakości rozwoju łączy się z perspektywami Polaka.
70 lat historii polonistyki w Pekinie | Pełna Kultura
W tym roku katedra języka polskiego na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych obchodzi 70-lecie
Film 10: Najciekawsze roboty na Światowej Konferencji Robotów w Pekinie
W Pekinie odbywa się Światowa Konferencja Robotów. Jesteśmy w hali B, w której prezentowane są roboty stosowane w medycynie, opiece nad osobami starszymi, usługach i przemyśle.
Opowieści Chińczyków o nauce języka polskiego w Pekinie | Pełna Kultura
Filologia polska na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych (PUJO) obchodzi swoje 70 urodziny! Co się przez tyle lat zmieniło? Jak wygląda teraz nauka języka polskiego na PUJO?
Film 11: Centrum leczenia i rehabilitacji dzikich zwierząt w Górach Qinling
Jesteśmy dzisiaj w górach Qinling położonych w środkowych Chinach. Na powierzchni 400 000 km², żyje w tych górach ponad 800 gatunków dzikich zwierząt.
CIIE w oczach polskich wystawców | Pełna Kultura
Film 12: Nadchodzi chińska gra, która ma szansę stać się wielkim światowym przebojem
Niezliczeni gracze i znawcy branży gier nie mogą się doczekać aż Black Myth: Wukong, pierwsza chińska gra określana „Triple A video game” trafi na chiński rynek.
Film 13: Jak się zachować kosztując chińską herbatę?
W Chinach picie herbaty z przyjaciółmi nie wymaga skomplikowanej etykiety i procedur. Najważniejsza jest wygoda i radość z delektowania się filiżanką herbaty.
Film 14: 70 lat historii polonistyki w Pekinie
W 1954 roku, w odpowiedzi na rosnącą potrzebę kształcenia specjalistów języka polskiego oraz zacieśniania relacji między Polską a Chinami, na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych (PUJO) powstała pierwsza w Chinach Katedra Języka Polskiego.