Wydarzyło się coś ważnego?

Pełna Kultura w Radiu Kolor

Specjalne wydania Pełnej kultury powracają na 103 FM. W każdą niedzielę zaprezentujemy porcję ciekawostek dotyczących Chin. Materiały pojawią się w formie audio (po godz. 17:00 na 103 FM i w formie podcastów na www.radiokolor.pl) oraz video (Facebook, YouTube i na www.radiokolor.pl).

Słuchaj i wygrywaj!

Ale aby nie kończyło się tylko na suchych faktach, mamy dla Was konkurs z nagrodami. W każdym wydaniu audycji pojawi się specjalne pytanie konkursowe. Odpowiedzi przyjmujemy pod adresem konkurs@radiokolor.pl. Co miesiąc do wygrania inna nagroda.

Powodzenia i przyjemnej podróży!

Odcinek 1 – Jak smakuje żurek w chińskim Kantonie?

Studenci Kantońskiego Uniwersytetu Spraw Międzynarodowych w Guangzhou poznają polską kulturę, język i tradycyjne potrawy w ramach Festiwalu Kultur Europejskich. Czy posmakowały im polskie pierogi i żurek? Zobaczcie sami.

Odcinek 2 – Turystyka „kwiatowa” w Chinach

Chiny to nie tylko Wielki Mur, Zakazane Miasto czy terakotowa armia. W Państwie Środka od ponad 20 lat wielką furorę robią kwiaty rzepaku, których wielokolorowe piękno przyciąga turystów z całego świata!

Odcinek 3 – Godzina dla Ziemi

Wyobraźcie sobie moment, w którym nagle gaśnie cały świat… To nie film science fiction, a akcja „Godzina dla Ziemi” – globalne wydarzenie, które od 16 lat zwraca naszą uwagę na potrzebę oszczędzania energii i promowania ochrony środowiska.

Odcinek 4 – Owoce Yangmei

Morela rubra lub woskownica czerwona – czy te nazwy coś Wam mówią? Jeśli nie, to warto poddać się zniewalającym walorom smakowym owocu znanego w Chinach jako Yangmei.

Odcinek 5 – Rewolucja czystego powietrza

Błękitne niebo nad Pekinem, poprawiający się stan powietrza i zdecydowane działania na rzecz ekologii – tak dokonują się zmiany służące poprawie tego, czym codziennie oddychamy.

Odcinek 6 – Pianistka Katarzyna Borek w Kantonie

Wybitna pianistka Katarzyna Borek od kilku lat mieszka w Kantonie, gdzie dalej realizuje się jako artystka. Jaka jest jej muzyczna historia i jak wygląda jej życie w Chinach?

Odcinek 7 – Niezwykła sztuka Taichi

Mariusz i Kamila od wielu lat wspólnie prowadzą szkołę Tai Chi Studio w Warszawie. Czym dla nich jest ta niezwykła chińska sztuka i co czyni ją tak wyjątkową?

Odcinek 8 – Tajemnice chińskiej porcelany

Piotr Gadzinowski oprowadzi Was po stolicy chińskiej porcelany – poznajcie jej historię, metody wyrabiania i tajemnice!

Odcinek 9 – Łukasz Koszuk – Polak, który uczy angielskiego w Chinach

Chcę, by moi chińscy uczniowie zobaczyli świat z szerszej perspektywy – opowiada Łukasz Koszuk, polski nauczyciel na chińskim uniwersytecie medycznym w Kantonie.

Odcinek 10 – Inicjatywa Pasa i Szlaku

China Railway Express stało się ikoną wspólnej budowy Inicjatywy Pasa i Szlaku. Pociągi na linii Yi-Xin-Europa docierają do Madrytu w 21 dni, pokonując przez ten czas ponad 13 tysięcy kilometrów.

Odcinek 11 – Herbata Tanyang Gongfu

Herbaciane przysłowie mówi: Gdzie jest herbata, tam jest dom. Poznajcie historie wytwarzania tradycyjnej chińskiej herbaty Tanyang Gongfu.

Odcinek 12 – Kawiarnia Cisza

Kawiarnia „Cisza” to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Pekinu. Zarówno jej właściciel, jak i wszyscy pracownicy, są osobami niedosłyszącymi, którzy dzięki nowoczesnym technologiom mogą serwować pyszną kawę na najwyższym poziomie.

Odcinek 13 – Wystawa o Mikołaju Koperniku

W 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika zapraszamy Was do Chin, gdzie razem z profesorem Wu Guoshengiem przejdziemy się po specjalnie poświęconej mu wystawie i poznamy wartość jego badań dla chińskiej nauki.

Odcinek 14 – Jak wykorzystywane są budynki zbudowane na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie?

Minął już rok od XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, a z tej okazji w stolicy Chin wybudowano wiele nowych obiektów. Jak wykorzystywane są dzisiaj?

Odcinek 15 – Biwakowanie – nowy sposób na wypoczynek

Współczesne życie w miastach, w pędzie, hałasie i zanieczyszczonym powietrzu, sprawia, że coraz więcej ludzi w Chinach szuka ucieczki od zgiełku, a spokój odnajduje na łonie natury. Jednym z popularniejszych, w ostatnim czasie w Chinach, sposobów na odpoczynek stał się kemping.

Odcinek 16 – Sklepy charytatywne w Chinach

Prostą, potrzebną i często atrakcyjną formą zmiany świata na lepsze są sklepy charytatywne, które zajmują się sprzedażą najczęściej rzeczy używanych, przekazanych na rzecz potrzebujących. Gdy coś kupujesz w takich sklepach nie tylko cieszysz się nowym zakupem, ale jednocześnie pomagasz tym, którzy mają mniej szczęścia w życiu.

Odcinek 17 – Rzeźbiarz i jego studio

Grupa chińskich studentów specjalizuje się w tworzeniu sztuki z… wełny, a ich prace obserwują dziesiątki tysięcy internautów. Jaki jest ich fenomen i jak udało im się odnieść sukces?

Odcinek 18 – Dźwięki skrzypiec budują most przyjaźni

Dzięki staraniom dwóch Wojciechów – Dutkiewicza i Proniewicza – budują się mosty przyjaźni polsko-chińskiej w rytm pięknych i eleganckich dźwięków skrzypiec. Jak do tego doszło i co jest w tym tak wyjątkowego?

Odcinek 19 – Wystawa upamiętniająca Mikołaja Kopernika w Pekinie

Mikołaj Kopernik to naukowiec, który zrewolucjonizował myślenie ludzkie o świecie, a jego dokonania naukowe są powszechnie doceniane. Jak w Chinach upamiętniono 550. rocznicę jego narodzin?

Odcinek 20 – Międzynarodowa Wystawa Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Pekinie

W ramach obchodów 20. rocznicy przyjęcia Konwencji UNESCO, zorganizowano pod koniec października w Pekinie I Międzynarodową Wystawę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Odcinek 21 – Wodne miasto Gubei

Połączenie wyniosłego Wielkiego Muru z delikatnym krajobrazem miasteczka na wodzie, tworzy niezapomniany kontrast przyciągający turystów z całego świata.

Odcinek 22 – Co Chińczycy wiedzą o Koperniku?

Kopernik był Włochem czy Polakiem? Inni jeszcze mylili go z Krzysztofem Kolumbem – sprawdźcie, co Chińczycy wiedzą o Mikołaju Koperniku!

Odcinek 23 – Jagody goji

Czy znasz goji berries, czyli jagody goji? Ten mały czerwony owoc znany jest również jako kolcowój chiński albo kolcowój pospolity. W sprzedaży zazwyczaj spotyka się owoce suszone, które zaliczane są do tak zwanych superfood. Nic dziwnego, bo owoc ten stanowi istotne źródło wielu animokwasów i witamin oraz innych składników o działaniu prozdrowotnym.

Odcinek 24 – Zróbmy fajne zdjęcia naszym pupilom

Nasze zwierzątka domowe też zasługują na ładne zdjęcia! W tym odcinku Pełnej Kultury przybliżymy Wam kulisy pracy fotografa od zwierząt.

Odcinek 25 – Muzeum Historii Shaanxi

Muzeum Historii Shaanxi, pierwsze tak nowoczesne i obszerne muzeum narodowe w Chinach, zgromadziło ponad 1,7 miliona zabytków kultury, z których wiele świadczy o wpływie zachodnich kultur na chińskie dziedzictwo.

Odcinek 26 – Park rozrywki w Xi’anie

Xi’an to miasto, gdzie można podziwiać bogate i różnorodne elementy chińskiego dziedzictwa, historii i kultury. Od Terakotowej Armii i muzeum pełnego skarbów, przez stare mury, które opowiadają o obronie i potędze ostatnich chińskich dynastii, aż po tematyczny park rozrywki, umiejscowiony w czasach dynastii Tang.

Odcinek 27 – Chińska orkiestra muzyki dawnej

Muzyka to nie tylko dźwięki, ale także historia, tradycja i dziedzictwo kulturowe. W centrum Chin, w dawnej stolicy – Xi’anie, od ponad 1300 lat rozbrzmiewa na bębnach „starożytna symfonia chińska”. To nie tylko niesamowita sztuka muzyczna, ale także żywe dziedzictwo dawnych chińskich brzmień, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Odcinek 28 – Opowieść o kuchni starej stolicy Chin

Chiny to królestwo smaków i aromatów. Wielu, kojarzy Państwo Środka głównie z kaczki po pekińsku. Poznajcie dziś zatem inną prawdziwą perłę kulinarną Chin – kuchnie Shaanxi, znaną głównie dzięki słynnym chlebom pita nasączonym zupą z jagnięciny, w przygotowaniu którego dania uczestniczą klienci.

Odcinek 29 – Chińska bajkowa kraina lodu

Harbin jest miastem, które na przestrzeni lat przekształciło się z surowej krainy skutej lodem w jedno z najgorętszych miejsc turystycznych w Chinach. Co sprawia, że jest to miejsce, które w środku zimy przyciąga tłumy turystów?

Odcinek 30 – Uniwersytet Pedagogiczny w Harbinie

Harbin to chińskie miasto związane z Polską. Jego początki sięgają końca XIX w., a dokładnie roku 1898, kiedy to rozpoczęto budowę Kolei Wschodniochińskiej. Szacuje się, że w Harbinie w szczytowym momencie mieszkało około 10 tysięcy Polaków.

Odcinek 31Życie w strefie Wielkiej Zatoki Guangdong-Hongkong-Makao 

Jako jedna z czterech największych stref zatok na świecie, Strefa Wielkiej Zatoki Guangdong-Hongkong-Makau obejmuje w sumie 11 miast i posiada światowej klasy system portów.

Odcinek 32Chińska gospodarka w nowym roku

Chińska gospodarka weszła w nowy rok pełną parą! Jak podaje Ministerstwo Handlu Chin w 2023 r. łączna wartość transgranicznego importu i eksportu w ramach handlu elektronicznego w Chinach wyniosła prawie 2,4 bln juanów (około trzystu trzydziestu 330 mld USD), co oznacza wzrost o 15,6% rok do roku.

Odcinek 33Radosne Życie Seniorów
Starzejące się społeczeństwo stwarza nie tylko wyzwania, ale także otwiera nowe perspektywy. W Chinach aktualnie rośnie znaczenie tzw. „srebrnej gospodarki”. To nie tylko odpowiedź na potrzeby seniorów, ale także obszar biznesowy pełen innowacji i rozwoju.

Odcinek 34 – Kawiarnia przy Zakazanym Mieście

Dziś, po setkach lat historii, Zakazane Miasto w Pekinie przekształciło się w Muzeum Pałacowe, otwarte dla publiczności, stanowiąc nie tylko świadectwo przeszłości, ale także łącznik między tradycją, a współczesnością.

Odcinek 35 – Herbaciarnia w Chengdu

Chińska herbata to nie tylko napój, ale cała filozofia życia. W Chinach, gdzie picie herbaty traktuje się niczym sztukę, każde jej przygotowanie jest rytuałem, a picie to moment relaksu i spokoju.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.