W protetyce stomatologicznej technologia CAD/CAM stworzyła możliwość cyfrowego projektowania i precyzyjnego wytwarzania uzupełnień protetycznych. Dokładnością przewyższa sposoby konwencjonalne. Stała się więc alternatywą dla klasycznej metody pobierania wycisków przy użyciu łyżki oraz masy wyciskowej.
Leczenie protetyczne wspomagane komputerowo – na czym polega?
Proces protetycznego leczenia zębów tym systemem obejmuje:
- Computer Aided Design (CAD) to planowanie i projektowanie odbudowy uszkodzonego uzębienia w przeznaczonym do tego programie komputerowym. Pozwala na odpowiednie manipulowanie projektem, czyli jego powiększanie, obracanie czy mapowanie.
- Computer Aided Manufacturing (CAM) to tworzenie cyfrowych wycisków, w czym pomocny jest skaner wewnątrzustny bądź zewnątrzustny generujący trójwymiarowy obraz w kolorze. Cyfrowe skanowanie zębów rozpoczyna się automatycznie. Obraz uzębienia widoczny jest na monitorze, co eliminuje konieczność robienia nieprzyjemnych dla pacjenta tradycyjnych wycisków. Model 3D stwarza możliwość niezwykle dokładnego dopasowania protetycznych elementów.
- Wykonanie uzupełnień w oparciu o wcześniej przygotowany projekt przy pomocy frezarki protetycznej albo drukarki 3D.
Dzięki CAD/CAM w klinice Trio–Dent w Warszawie wykonywane są wszystkie uzupełnienia protetyczne. Z największą precyzją powstają zarówno pojedyncze korony, jak i całe mosty do 14 zębów. Mogą być one pełnoceramiczne lub kompozytowe. Tworzone są również estetyczne licówki porcelanowe oraz idealnie dobrane implanty. Dostępna w gabinecie nowoczesna protetyka cyfrowa umożliwia także robienie z największą dokładnością protez całkowitych i częściowych oraz szyn dentystycznych i ochraniaczy do zębów.
Korzyści technologii CAD/CAM w leczeniu protetycznym zębów
Technologia CAD/CAM usprawnia prace protetyczne. Jej innowacyjność polega na wyjątkowej precyzji. Rozwiązanie cyfrowe minimalizuje liczbę błędów, jakie mogą wystąpić przy stosowaniu tradycyjnych technik. Redukuje również straty materiałów. Umożliwia w krótkim czasie wykonanie wysokiej jakości uzupełnień, idealnie dobranych do koloru i kształtu uzębienia. Nie występuje też potrzeba tworzenia modeli gipsowych. Pozwala wyeliminować nieprzyjemne wyciski protetyczne oraz często występujący przy ich pobieraniu odruch wymiotny. Dzięki CAD/CAM uzupełnienia protetyczne odznaczają się doskonałą estetyką, naturalnością i większą trwałością. System ten jest wyjątkowo przydatny w leczeniu implantologicznym, ponieważ stwarza możliwość wizualizacji kształtu i pozycji implantów stomatologicznych. Co więcej, model 3D oraz wizualizacja wyników leczenia w programie komputerowym może zostać zaprezentowana pacjentowi. Często uczestniczy on w projektowaniu i ostatecznie akceptuje jego wynik.
Nowoczesna technologia CAD/CAM znacząco podnosi też komfort osób poddanych leczeniu protetycznemu zębów przez szybkie przeprowadzenie całego procesu. Przykładowo, skaner wewnątrzustny pozwala uzyskać obraz jamy ustnej w czasie zaledwie kilkudziesięciu sekund. Wykonanie niezbędnych uzupełnień możliwe jest zatem nawet w ramach jednej wizyty. A mniejsza liczba odwiedzin gabinetu stomatologicznego jest istotna z punktu widzenia pacjenta. Czy to licówka, most czy korona, cały proces trwa zwykle 2 godziny, od momentu przyjęcia do gabinetu, poprzez zaprojektowanie i wykonanie. Już tego samego dnia pacjent wychodzi z nowym uśmiechem. Tymczasem tradycyjną metodą zajmuje to kilka dni, a nawet tygodni. Stomatolog musi bowiem najpierw opracować ząb, wykonać wycisk w specjalnej masie, a następnie wysłać go do pracowni protetycznej. Dopiero po kilku przymiarkach w jamie ustnej pacjenta, uzupełnienie protetyczne zostaje wykonane. Cały proces dzięki systemowi CAD/CAM jest zdecydowanie szybszy. Leczenie jest wygodniejsze i łatwiejsze.
Technologia CAD/CAM należy do największych osiągnięć współczesnej stomatologii. Umożliwia w szybki i komfortowy sposób wykonanie wszelkich uzupełnień protetycznych. Poprawia uśmiech i samopoczucie.