Polska ma najgorsze powietrze w Europie. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że 36 najbardziej zanieczyszczonych miast na terenie Unii Europejskiej znajduje się w kraju nad Wisłą. Ten problem dotyczy również Warszawy oraz Mazowsza, a do jego pogłębiania znacznie przyczyniają się kopciuchy. Na terenie województwa z powodu złego stanu powietrza rocznie umiera ok. 6 tysięcy osób rocznie. Pomimo to proces wymieniania urządzeń grzewczych przebiega bardzo powoli.
Na Mazowszu nadal jest 616 tys. kotłów do wymiany. Najwięcej z nich znajduje się w regionie wschodniej Warszawy, bo 18%. Kolejne niechlubne miejsca zajmuje rejon radomski (17%) oraz siedlecki (15%). Do tej pory na Mazowszu w 2021 roku wymieniono ponad 22 tysiące kotłów. Aby jakość powietrza poprawiła się powinno wymieniać się rocznie 83377 kopciuchów. Mieszkańców w procesie wymiany kopciuchów miał wspierać rządowy program Czyste Powietrze, jednak nie przynosi on efektów.
Niestety, od początku jego istnienie do końca lipca br. liczba wniosków z terenie Mazowsza to tylko 40144. To zdecydowanie za mało. Potwierdza to również raport NIK, w którym podano, że po trzech latach realizacji programu Czyste Powietrze wymieniono zaledwie 2,2 proc. zaplanowanych do wymiany kotłów starej generacji — powiedział Dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych w Urzędzie Marszałkowskim województwa mazowieckiego w Warszawie Marcin Podgórski.
Przypominamy, że od 1 października 2023 roku na terenie Warszawy ma zostać wprowadzony zakaz spalania węgla. W powiatach podwarszawskich taka regulacja ma wejść w życie od 1 stycznia 2028 roku. Z kolei od 1 stycznia przyszłego roku na Mazowszu obowiązywać będzie zakaz używania kotłów bezklasowych. Jak złożyć wniosek o dotację na wymianę kopciucha?