Nadchodzi 19. edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

Nadchodzi 19. edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

Międzynarodowy festiwal w Warszawie

Do Warszawy przyjadą artyści z różnych zakątków Ziemi: Armenii, Gruzji, Turcji, Mali, Algierii, Nigru, Francji, Portugalii oraz Kuby. 15 września festiwal zainauguruje A.G.A Trio, które poprzez muzykę łączy i ukazuje wspólne dziedzictwo kultury Kaukazu Południowego i Anatolii. Następnie wystąpi gruziński chór Iberi, specjalizujący się w tradycyjnym polifonicznym śpiewie. Wielogłosowy śpiew pojawi się zarówno w pieśniach tradycyjnych, jak i liturgicznych.

Drugi, afrykański dzień festiwalu, 16 września, otworzy Vieux Farka Touré, nazywany „Saharyjskim Hendrixem”. Przez lata poszukiwał własnego stylu, łącząc gitarową muzykę z Mali z jazzem, popem czy rockiem. Dzięki swojej ciężkiej pracy może pochwalić się wieloma sukcesami, m.in. wystąpił obok Shakiry i Alicii Keys podczas ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata FIFA 2010 w RPA. Jako drugi tego dnia wystąpi zespół Tamikrest, co w języku tamasheq oznacza „połączenie” – członkowie pochodzą z Francji, Algierii, Nigru i Mali. Muzyczna tradycja Tuaregów spotyka się tutaj z domieszką rocka.

Trzeciego dnia, 17 września, festiwalowa publiczność pozna bliżej fado, czyli muzyczny symbol Portugalii. Wieczorem wystąpi Sara Correia, której głos jest pełen głębi i magnetyzmu. Sara koncertowała już m.in. w Korei, Chile, Maroku, Turcji, na Reunionie i w większości krajów europejskich.

Festiwal zwieńczy koncert Emilio Moretiego, autora wielu przebojowych utworów world music. Jego teksty śpiewali m.in. Niño Rivera, Conjunto Chapotin, Orquesta Cuba i Septeto Nacional. W swojej muzyce oddaje esencję gatunku son – jest to jeden z najpopularniejszych kubańskich gatunków muzycznych na świecie, spopularyzowany przez wydanie płyty i filmu Buena Vista Social Club.

Warsztaty kaligrafii w Warszawie

Festiwal Skrzyżowanie Kultur to nie tylko koncerty, ale też bezpłatne warsztaty. W sobotę będzie można nauczyć się grać na chińskich cytrach i śpiewać w języku chińskim, a w niedzielę uczestnicy poznają tajemnice chińskiej kaligrafii.

W tym roku także zaplanowano panele dyskusyjne. W sobotę, 16 września o g. 16.00, odbędzie się spotkanie z pisarzem Bartkiem Sabelą, który opowie o skomplikowanej historii postkolonialnej Afryki. A w niedzielę 17 września o g. 16.00 rozmawiać będą tłumacze języka portugalskiego – Tamara Sobolska i Jakub Jankowski. Spotkanie poświęcone będzie głównie tłumaczeniu komiksów oraz współczesnych powieści portugalskich.

Wystawa w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

We foyer Teatru Dramatycznego im. G. Holoubka będzie można obejrzeć wystawę zaprojektowaną przez prof. dr hab. Anę Paulę Laborinho, przedstawiającą ilustracje autorstwa João Fazendy. Ekspozycja opowiada o przygodach portugalskiego podróżnika Ferdynanda Mendesa Pinto, „13 razy pojmanego i 17 razy sprzedanego”, kupca, pirata, żołnierza, ambasadora i misjonarza, którego zachwyciło bogactwo kultur azjatyckich.

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.