Najczęstsze zaniedbania laryngologiczne Polaków

fot. artykuł sponsorowany

Przychodzi Polak do lekarza… a właściwie to nie

Prowadzone wśród różnych grup społecznych sondaże wykazują, że przeciętny Polak do lekarza chodzi tylko w ostateczności. Nie lubimy przychodni, gabinetów lekarskich, obawiamy się personelu i lekarzy. Tymczasem konsultacje laryngologiczne to często jedyny sposób na uniknięcie poważnych powikłań!

Jakie objawy najczęściej bagatelizujemy? Niestety, lista jest długa. Poniżej zaledwie kilka zaniedbań laryngologicznych, które powinny być jak najszybciej naprawione.

Niedosłuch i szumy uszne. Utrata słuchu zwykle następuje powoli. Nie boli, nie wywołuje gorączki, za to stopniowo pogarsza jakość naszego życia. Na pogorszenie słuchu ma wpływ wiele czynników: codzienny hałas (np. uliczny), substancje toksyczne, dym papierosowy, słuchanie głośnej muzyki (szczególnie w dousznych słuchawkach). U starszych pacjentów ubytek słuchu jest procesem naturalnym. Co nie znaczy, że trzeba pogodzić się z takim stanem!

Chrypa i problemy z głosem. Kilkudniowa chrypka podczas choroby może się zdarzyć, jednak powinna minąć maksymalnie w ciągu tygodnia. Przewlekła chrypa bywa objawem stresu i zmęczenia strun głosowych, ale może też świadczyć o problemach z krtanią, niedoczynności tarczycy, alergii czy refluksu żołądkowo-przełykowego.

Chrapanie i bezdech senny. Według statystyk chrapie nawet 10% populacji. Przyczynia się do tego otyłość, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, ale też np. specyficzna budowa szyi. Chrapią głównie mężczyźni. U kobiet przypadłość ta częściej rozwija się po menopauzie. Chrapanie to nie tylko uciążliwość – to nieprawidłowość, która wymaga konsultacji laryngologicznej. Choć nie jest klasyfikowane jako choroba, może być pierwszym objawem bezdechu sennego – groźnego schorzenia, które odbija się na zdrowiu całego organizmu.

Katar. Nawracający, przewlekły katar nie jest zjawiskiem normalnym! Może być objawem alergii, dlatego zawsze w takich przypadkach wskazane jest wykonanie testów alergicznych. Jednak wodnisty katar i częste infekcje bywają też sygnałem o nieprawidłowościach anatomicznych w obrębie dróg oddechowych. U dzieci najczęstszą przyczyną tych dolegliwości są przerośnięte migdałki. U dorosłych – skrzywiona przegroda nosowa, polipy nosa i zatok czy przerost małżowin nosowych. Niepełna drożność dróg oddechowych znacząco obniża jakość życia – powoduje niedotlenienie, trudności z koncentracją, a nawet nerwowość.

Każdy z powyższych objawów wymaga konsultacji laryngologicznej. Nie zawsze konieczna jest interwencja chirurgiczna, choć w niektórych przypadkach to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na szybką ulgę.  

Z jakimi problemami do laryngologa?

Otolaryngologia zajmuje się szeroko pojętymi chorobami i nieprawidłowościami w obrębie nosa, zatok, uszu, gardła i krtani. Każdy objaw, który wzbudza nasz niepokój, jest wskazaniem do konsultacji laryngologicznej. Poniżej kilka nieoczywistych objawów, które wymagają badania, diagnozy, a w razie potrzeby także leczenia:

  •        Katar – trudny do wyleczenia, przewlekły
  •        Krwawienia z nosa
  •        Dziwna wydzielina z nosa bądź uszu
  •        Szumy uszne, niedosłuch
  •        Zawroty głowy i zaburzenia równowagi
  •        Chrapanie i bezdech senny
  •        Oddychanie przez usta (pomimo braku kataru)
  •        Chrypa
  •        Przewlekły ból gardła
  •        Zaburzenia połykania
  •        Utrudnione oddychanie
  •        Nawracające bóle głowy
  •        Zaburzenia węchu i smaku

Do jakiego lekarza z niedosłuchem?

Lekarzem zajmującym się badaniem słuchu oraz diagnozowaniem zaburzeń w jego obrębie jest audiolog. Audiologia jest dziedziną laryngologii. Przy czym dolegliwości wynikające np. z infekcji czy innych nieprawidłowości podlegają diagnozie i leczeniu u „zwykłego” laryngologa – nawet jeśli nie jest on wyspecjalizowany w dziedzinie audiologii.

Niedosłuch to poważny problem, którego nie wolno bagatelizować. O ile bowiem na początku pogorszenie słuchu nam przeszkadza, o tyle z czasem zwykle się do niego przyzwyczajamy. Tymczasem takie zaburzenia można leczyć!

Lekarz audiolog przyjmuje też pacjentów skarżących się na szumy uszne, nadwrażliwość słuchową czy uczucie zatkanego ucha. Nie są to przypadłości, z którymi trzeba się pogodzić. To objawy, które wymagają diagnostyki i leczenia.

Czy badanie u foniatry jest bolesne?

Inną specjalizacją w obrębie otolaryngologii jest foniatria. Lekarz foniatra zajmuje się zaburzeniami w obrębie głosu, czyli m.in. wspomnianą wcześniej chrypką. W zależności od objawów zgłaszanych przez pacjenta, badanie u foniatry może obejmować różnego rodzaju testy. W celu określenia stanu strun głosowych wykorzystuje się nagrania – za pomocą mikrofonu nagrywane są dźwięki wydawane przez pacjenta, a następnie analizowane przez programy komputerowe.

Często jednak konieczne jest obejrzenie samych narządów. W tym celu wykonuje się badanie laryngostroboskopem. Urządzenie to wykorzystuje oświetlenie stroboskopowe oraz mikroskop, dzięki którym lekarz zyskuje bezpośredni wgląd w stan narządów mowy pacjenta. Wcześniej lekarz wykonuje znieczulenie powierzchniowe gardła i krtani, dlatego nie trzeba obawiać się żadnych dolegliwości w czasie badania.

Co obejmuje konsultacja laryngologiczna?

Dla wielu pacjentów borykających się z uciążliwymi objawami najtrudniejsze jest przełamanie obaw przed pierwszą wizytą u laryngologa. Tymczasem nie ma się czego bać! Jedną z najważniejszych części konsultacji jest badanie podmiotowe, czyli wywiad z pacjentem. Lekarz zapyta, od jak dawna występują objawy, czy nasilają się w konkretnych okolicznościach, być może będzie też chciał dowiedzieć się więcej o nawykach i stylu życia pacjenta. Wszystko po to, by pomóc mu najskuteczniej.

Druga część wizyty to badanie przedmiotowe. Często sprowadza się do badania palpacyjnego lub po prostu obejrzeniu pacjenta. Nie zawsze konieczne jest badanie endoskopowe. Jeśli jednak będzie wymagane, powoduje jedynie chwilowy dyskomfort. W innych przypadkach pacjent może skorzystać ze znieczulenia. Doświadczony laryngolog wykonuje te czynności sprawnie i szybko, tak by badana osoba czuła się jak najbardziej komfortowo.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY 

Udostępnij ten artykuł!

Najnowsze podcasty

Nowa aplikacja mobilna RadiaKolor

Daj nam znać!

Coś ciekawego wydarzyło się w Warszawie lub okolicach? 
Warto nagłośnić ciekawą inicjatywę? Może urzędnicy się nie popisali? 

Poinformuj o tym dziennikarzy Radia Kolor! 
Z przyjemnością zajmiemy się Twoim tematem.
W razie potrzeby – gwarantujemy anonimowość.